Wiele kobiet, a zwłaszcza mam, z chęcią sięga po naturalne kosmetyki i środki pielęgnujące bez żadnych chemicznych dodatków. To, co daje nam sama natura najlepiej może wpłynąć na wygląd i stan naszej skóry czy włosów. Świetnym przykładem może być olejek jojoba, będący w składzie wielu różnych kosmetyków czy kremów. Co warto o nim wiedzieć? Jakie są jego właściwości?

Olejek jojoba – skąd pochodzi?

Olejek jojoba uzyskiwany jest z nasion krzewu simondsii kalifornijskiej, rośliny wiecznie zielonej. To w gruncie rzeczy wosk, który podgrzany do odpowiedniej temperatury uzyskuje postać płynną.

olejek jojoba

Simondsja kalifornijska – roślina, z której powstaje olejek jojoba
źródło: https://bioeco.pl

Znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce, zarówno samodzielnie, jak i jako dodatek do kremów czy innych kosmetyków. Swoją budową bardzo przypomina sebum, które wydziela nasza skóra, dlatego doskonale z nią współgra i przywraca równowagę skórze wysuszonej. Poza tym jest praktyczny w użyciu, gdyż jest bezbarwny i bezzapachowy, a dzięki temu, że nie jełczeje, nie ma terminu ważności i można z niego korzystać przez długi czas. A co najważniejsze, ma naprawdę wszechstronne zastosowanie!

Zastosowanie olejku jojoba w kosmetyce

Jak już wspomnieliśmy, olejek jojoba ma przede wszystkim zastosowanie w kosmetyce. Bywa samodzielnym produktem, składnikiem aktywnym czy też bazą pod jakiś wyrób kosmetyczny. Olejek świetnie się wchłania i nie pozostawia śladów, tym samym idealnie nawilżając skórę z problemami. Co istotne, olejek nie ma żadnych szkodliwych substancji, dlatego jest odpowiedni także dla kobiet w ciąży, dzieci i alergików. Stosowany regularnie sprawia, że skóra staje się miękka, odpowiednio nawilżona i jędrna.

olejek jojoba

źródło: https://natur-sklep.pl/

Oprócz tego wykazano, że olejek jojoba działa antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie, a także przeciwdziała procesowi starzenia się skóry. Działa łagodząco na spierzchniętą, podrażnioną, a nawet zranioną skórę. Można go również aplikować na skórę głowy, by wzmocnić cebulki włosów lub do aromatycznego masażu. Jak widać, olejek jojoba ma naprawdę wiele zastosowań! Warto go wypróbować i poznać jego pożyteczne właściwości.