Karmienie mieszane często stosuje się w przypadku niedostatecznego przybierania niemowlęcia na wadze. Dokarmianie mlekiem modyfikowanym to również sposób na organizowanie posiłków dziecku, w czasie nieobecności mamy w domu. Jak wprowadzić karmienie mieszane? Jak karmić malucha piersią i butelką? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy post.

Jak wprowadzić karmienie mieszane?

Jak wprowadzić nowy sposób karmienia? Wprowadzanie go powinno być stopniowe. Bez braku wyraźnych wskazań medycznych, nie należy stosować takiej formy odżywiania maluszka tuż po jego urodzeniu. Dlaczego? Moment ten warto nieco przełożyć, ponieważ ssanie naturalne bardzo różni się od ssania smoczka. Zbyt wczesne podanie smoczka mogłoby się skończyć tym, że dziecko, które w pierwszej kolejności poznało smak smoczka, nie będzie już chętne do ssania piersi. A co jeśli podjęcie karmienia mieszanego okaże się natychmiastową koniecznością? Wówczas najmłodszym niemowlętom mleko można podawać za pomocą pipetki lub specjalnych kubeczków do karmienia.

Pipetki

Pipetki (Źródło: irecommend.ru)

Jak wygląda dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym?

Jak powinno przebiegać karmienie piersią i butelką? Dobrze jest każdorazowo karmić niemowlę piersią i jedynie dokarmiać go mlekiem modyfikowanym. Pokarm uzupełniający należy podawać wyłącznie po, a nie przed karmieniem naturalnym. Jeśli istnieje taka możliwość, można rano, wieczorem i w nocy karmić bobasa piersią, a z kolei podczas dnia butelką. A co w przypadku rozszerzania diety niemowlaka? Jak wtedy powinno wyglądać karmienie mieszane? Gdy dziecko ukończy pierwsze pół roku życia i nadejdzie pora na stopniowe rozszerzanie jego diety, malec zacznie przyjmować również pokarmy stałe. Ilość podawanego mleka ulegnie zatem zmniejszeniu. Żywienie mieszane będzie opierało się wówczas na karmieniu dziecka zarówno mlekiem matki, jak i mlekiem w proszku – lub tylko piersią bądź tylko butelką – oraz pokarmami stałymi.

Pokarm uzupełniający należy podawać wyłącznie po, a nie przed karmieniem naturalnym

Pokarm uzupełniający należy podawać wyłącznie po, a nie przed karmieniem naturalnym (Źródło: mamdziecko.interia.pl)

Żywienie dziecka piersią i butelką wymaga rozeznania. Wprowadzanie takiego sposobu karmienia powinno być stopniowe i dostosowane do konkretnej sytuacji. Butelką można karmić bobasa wyłącznie po uprzednim podaniu mu piersi.