Wraz z przyjściem na świat maleństwa, z twoich piersi zaczyna sączyć się mleko. Pokarm ten powstaje specjalnie dla twojego dzidziusia, by stanowić dla niego najwłaściwsze źródło niezbędnych składników pokarmowych. Większość mam decyduje się na karmienie swojej pociechy tym naturalnym mlekiem. Pomijając fakt, iż niektóre kobiety – w wyniku chorób lub innych przeciwności losu – nie mogą karmić swojego dziecka w sposób naturalny, coraz więcej mam ze względu na własną wygodę, rezygnuje z karmienia piersią swoich nowo narodzonych maleństw. Powstaje wobec tego zasadnicze pytanie: czy dla zdrowia noworodka obojętny jest rodzaj i sposób jego karmienia? Zapoznaj się z argumentami, które przemawiają za tym, iż karmienie piersią to najlepsze rozwiązanie dla młodej mamy i jej dzidziusia.
Karmienie piersią a zaspakajanie potrzeb malucha
Kiedy noworodek spożywa pierwsze krople matczynego pokarmu, dostarcza swojemu organizmowi sporą ilość cennych substancji, które pomagają mu zaadoptować się w nowym otoczeniu, tym po drugiej stronie brzucha mamy. Mleko początkowe zawiera przeciwciała, chroniące dziecko przed bakteriami, wirusami i innymi drobnoustrojami. Pokarm ten pomaga również dziecku wydalić pierwszy stolec i w ten sposób, zmniejszyć ryzyko wystąpienia u maleństwa żółtaczki. Także w kolejnych etapach życia niemowlęcia, mleko matki stanowi dla niego bardzo ważny czynnik rozwojowy. Naturalny pokarm zawiera bowiem idealne proporcje składników odżywczych, które łatwo wchłaniają się do przewodu pokarmowego dziecka. Skład mleka matki jest idealnie dopasowany do potrzeb dziecka, zawiera niezbędne i lekkostrawne białka, tłuszcze, węglowodany oraz wiele innych składników, które z roku na rok coraz bardziej zadziwiają badaczy. Godny uwagi jest również fakt, iż pokarm naturalny dostosowuje się do zmieniających się potrzeb i warunków, dzięki czemu jego skład zmienia się nawet pod wpływem pory dnia, w której karmisz swojego bobasa. Dlatego też mleko modyfikowane, nigdy nie dorówna mleku matki. Co więcej, organizm matki produkuje taką ilość mleka, jaka jest potrzebna dziecku. Kiedy dzidziuś często ssie pierś, wówczas wytwarza się w niej znacznie większa ilość pokarmu, niż gdyby robił to rzadziej. Ponadto podczas karmienia dziecka piersią, między tobą a niemowlęciem wywiązuje się niezwykła więź.
Zdrowotne właściwości pokarmu naturalnego
Karmienie piersią jest doskonałym sposobem na zapobieganie wielu chorobom i alergiom, które mogłyby wystąpić w organizmie noworodka. W mleku matki znajduje się wiele przeciwciał, które zabezpieczają malucha przed chorobotwórczymi mikrobami. Gdy tylko mama zachoruje, w jej pokarmie pojawiają się przeciwciała, chroniące niemowlę przed chorobą. Podczas karmienia piersią, dziecko otrzymuje również prebiotyki i probiotyki, które przeciwdziałają powstawaniu biegunek infekcyjnych. Właściwości naturalnego pokarmu nie mijają nawet wtedy, gdy dziecko skończy już pierwszy rok życia, bowiem dla chorowitego lub uczęszczającego do żłobka malucha, długie karmienie piersią może się okazać zbawienne dla jego kształtującej się odporności. Karmienie piersią jest również bardzo istotne dla dzieci, obciążonych ryzykiem alergii. Dzięki spożyciu mleka początkowego, u nowo narodzonego dziecka, tworzy się bowiem filtr ochronny na niedojrzałej jeszcze błonie śluzowej przewodu pokarmowego. Karmienie piersią warto kontynuować jeszcze przez długi czas, ponieważ zawiera ono wiele składników, przeciwdziałających alergiom.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.