Istnieje wiele zalet karmienia piersią. Jedną z nich jest to, że mleko matki jest stworzone specjalnie dla jej maluszka i dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Co więcej, proces naturalnego karmienia może stać się doskonałą okazją do budowania bliskości i szczególnej więzi między mamą a jej maleństwem.

Mimo licznych zalet karmienia piersią, niektóre kobiety mogą nieco obawiać się tego nowego wyzwania i dopatrywać się w nim wad. Zazwyczaj jednak obawy te wynikają z niewiedzy. Czego zatem będąc młodą mamą warto się dowiedzieć o naturalnym karmieniu, by ułatwić sobie to zadanie? Jak sobie radzić z pierwszymi problemami? I jak przystosować swoją garderobę na ten wyjątkowy czas? Wskazówek i porad w tej kwestii udzieli nam niniejszy artykuł.

Pytania i odpowiedzi, czyli krótka szkoła karmienia

Choć wydawałoby się, że karmienie piersią jest czynnością intuicyjną, warto się do niej odpowiednio przygotować. Pytania zadawane – przez mamy zaczynające swoją przygodę z karmieniem piersią – zwykle dotyczą problemów związanych z niewystarczającą ilością pokarmu. Wiele wątpliwości odnosi się także do efektywnych sposobów karmienia. Jakich odpowiedzi w tych kwestiach udzielają eksperci?

  • Kryzys laktacyjny

U niektórych karmiących w pewnym momencie może pojawić się tak zwany kryzys laktacyjny. Jest on chwilowym niedoborem pokarmu. Pojawia się, gdy w przewodach mlecznych piersi wytwarzana jest zbyt mała ilość pokarmu i kobieta karmiąca nie jest w stanie zaspokoić głodu swojego dziecka. Kryzys ten zwykle jest procesem naturalnym. Organizm kobiety potrzebuje czasu na to, aby mleko pod względem ilości i jakości dostosowało się do rosnącego i zmieniającego się organizmu bobasa.

Najczęściej brak pokarmu nie trwa długo i nie oznacza końca naturalnego karmienia, dlatego nie warto w tym czasie ściągać mleka z piersi, podawać dziecku smoczka lub butelki z pokarmem modyfikowanym. Takie działanie mogłoby bowiem utrudnić późniejszy powrót do karmienia piersią. Chwilowe problemy z laktacją mogą być spowodowane także nieodpowiednim chwytaniem przez malca piersi lub zbyt rzadkim karmieniem. Dopóki niemowlę systematycznie rośnie i jest spokojne, nie warto się niepokoić. Jeśli z kolei dziecko nie przybiera na wadze więcej niż 100 gramów na tydzień, wówczas problem ten należy zgłosić lekarzowi.

  • Efektywne karmienie

Aby nie doprowadzić do problemów z laktacją i właściwym rozwojem maluszka, ważne jest, aby proces karmienia nie przebiegał w sposób przypadkowy. W tym celu warto zadbać o odpowiednie przygotowanie do tej czynności. Przed każdym karmieniem dziecko musi być przewinięte, a jego mama powinna umyć ręce. Dobrze jest, gdy kobieta karmiąca siądzie wygodnie w ustronnym miejscu. Jej ręka podtrzymująca pierś powinna tworzyć literę „C”, a jej palce nie mogą dotykać otoczki brodawki sutkowej.

Podczas właściwie przeprowadzanego procesu karmienia, brzuszek dziecka dotyka brzucha matki, pupa maleństwa jest podparta, a jego plecy, szyja i głowa znajdują się w linii prostej. Aby karmienie było efektywne, dziecko powinno być karmione zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje, minimum 8 razy na dobę. Czynność ta musi trwać od 5 do 10 minut. W czasie karmienia i tuż po nim maleństwo powinno być spokojne. Co jest znakiem tego, ze dziecko jest karmione efektywnie? Bobas oddaje od 2 do 5 stolców na dobę i siusia minimum 6 razy dziennie. Co więcej, co tydzień przybiera on na wadze od 120 do 240 gramów.

Poduszka dla dziecka

Podczas naturalnego karmienia piersią bardzo przydatna może się okazać specjalna poduszka, mająca na celu odciążenie rąk karmiącej matki. Dzięki niej można z większą łatwością ułożyć dziecko w prawidłowej pozycji do karmienia. Istnieją różne modele takich poduszek. Najbardziej typowe poduszki do karmienia mają kształt litery „U” i są nieco twardsze niż normalnie poduszki. Jak się ich używa? Poduszkę do karmienia owija się wokół talii. To sprawia, że dziecko jest podparte nieco wyżej i stabilniej, niż na rękach. Poduszka ułatwia mamie utrzymanie naturalnej, wyprostowanej postawy przy karmieniu. To z kolei sprawia, że dziecko automatycznie przybiera odpowiednią pozycję, a ręce matki odpoczywają.

Specjalne ubrania do karmienia piersią

Dostępna w większości sklepów odzież nie ułatwia młodym mamom dyskretnego karmienia piersią. Jak sobie zatem poradzić z problemem zakupu odpowiednich ubrań? Na stronie internetowej Coolmama.pl znajduje się szeroki wybór odzieży przeznaczonej zarówno dla kobiet w ciąży, jak i tych, które właśnie zostały mamami. Co ważne, ubrania ciążowe zakupione w tym sklepie można śmiało nosić już po rozwiązaniu.

Coolmama.pl oferuje stroje codzienne i wyjściowe, w tym: bluzki, topy, spodnie i sukienki do karmienia piersią. Są one niezastąpione w przypadku karmienia dziecka w miejscu publicznym. Do wyboru jest również specjalna bielizna i wygodne piżamy, dzięki którym karmienie piersią nie będzie kłopotliwe nawet w środku nocy. Wspomniana odzież dla młodych matek i ciężarnych jest niezwykle gustowna.

W czasie ciąży lub karmienia piersią nie trzeba zatem rezygnować z własnego stylu na rzecz wygody. Ten fakt powinien zadowolić kobiety, które chcą w każdym momencie swojego życia czuć się atrakcyjnie i stylowo. Na stronie Coolmama.pl znajduje się także blog, szerzej omawiający zagadnienia związane z tematyką ciąży, macierzyństwa oraz przygotowania garderoby na ten wyjątkowy czas.