Każdy kochający rodzic bardzo dba o swoje dziecko, pod każdym względem. Nie bagatelizuje nawet drobnych oznak przeziębienia czy innych zmian chorobowych. Czasem jednak nieprawidłowe rozpoznanie może sprawić, że nawet szybkie leczenie okaże się nieskuteczne. Jednym z najczęściej źle rozpoznawanych schorzeń u dzieci jest katar alergiczny.
Katar alergiczny u dziecka – dlaczego tak trudno rozpoznać?
Katar alergiczny, nazywany też siennym, właściwie niewiele różni się od normalnego kataru typowego dla przeziębienia. Częste kichanie, uczucie zatkanego nosa, osłabienie – to objawy typowe i dla przeziębienia, i dla alergii. W przypadku dzieci rodzice bardzo często właśnie z tym kojarzą opisane objawy, gdyż dzieci o wiele częściej chorują niż dorośli. Zwykle wystarczy, by w przedszkolu pojawiło się jedno przeziębione dziecko, by przynajmniej kilka kolejnych dzieci z grupy również za kilka dni zachorowało.
Wielu rodziców jest po prostu przyzwyczajonych do tego i gdy tylko widzą, że ich dziecko ma lekki katar, są przekonani, że to znowu infekcja górnych dróg oddechowych. Tymczasem w okresie wiosenno-letnim sporo dzieci ma katar alergiczny. Jak więc go rozpoznać?
Alergia u dziecka – objawy
Katar sienny różni się kilkoma zasadniczymi czynnikami od tego wywołanego przez infekcję. Przede wszystkim katar alergiczny jest o wiele rzadszy i wodnisty niż zwykły. Towarzyszy mu wręcz napadowe kichanie oraz łzawienie z oczu i opuchnięcie powiek, co nie zdarza się przy przeziębieniu. Poza tym katar sienny pojawia się nagle i tylko w pobliżu alergenu. Jeżeli dziecko jest uczulone na pyłki, na przykład lipy, katar może pojawić się wyłącznie na zewnątrz, wśród zieleni. W przypadku alergii na kurz, roztocza, sierść zwierząt czy pleśń, katar może utrzymywać się ciągle, ze zmieniającą się intensywnością.
Jak więc pomóc dziecku, u którego podejrzewamy alergię? Najważniejsze są testy – musimy upewnić się, że to alergia i co ją wywołuje. Następnie warto przedsięwziąć środki, by zminimalizować kontakt dziecka z alergenem. Czasem konieczne może być włączenie leczenia farmakologicznego, nigdy jednak nie róbmy tego na własną rękę! Pierwszy krok to zawsze wizyta u specjalisty.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.