Już od pierwszych chwil życia niemowlę zaczyna się rozwijać. Każdego dnia uczy się czegoś nowego, ale najszybciej rozwija wyjątkową więź z mamą. To właśnie ją widzi pierwszą, gdy tylko się przebudzi lub zapłacze, to ona go karmi i chroni, zatem jest osobą najważniejszą. To również ona spędza z nim czas na zabawie. Mogłoby się wydawać, że noworodek to istota, która nic nie rozumie, a zabawa z nim nie ma głębszego sensu, prócz zajęcia jego uwagi czy uniknięcia płaczu. Ale tak naprawdę zabawy z niemowlakiem to ważny krok na drodze do jego rozwoju, nauki okazywania emocji, a nawet nawiązywania więzi z innymi ludźmi w późniejszych latach. Jak bawić się z niemowlakiem, by wesprzeć jego rozwój i nawiązać z nim bliską więź?
Zabawy z niemowlakiem – przyjemność i nauka w jednym
Jako rodzice musimy pamiętać, że dla niemowlaka każda zabawa jest sposobem na poznawanie świata. To, co dla nas, dorosłych, jest banalne i oczywiste, dla kilkumiesięcznego dziecka jest wręcz niesamowite, widziane po raz pierwszy i może budzić rozmaite emocje, od radości po niepokój. Dzięki prostym zabawom dziecko ma szansę poznać swoje otoczenie, a także dźwięki, obrazy, kolory, zapachy czy chociażby trenować koordynację ruchową.
Okazuje się, że dobrze dobrane, przemyślane zabawy z niemowlakiem mają wpływ na jego szybszy rozwój. Dzięki temu nasz kilkulatek będzie bystrzejszy, a nauka w przedszkolu czy szkole przyjdzie mu znacznie łatwiej. To nie tylko kwestia genetyki czy osobowości – największy wpływ na to mają rodzice i to, jak wykorzystali czas, gdy dziecko było jeszcze maleńkie. Dobrze też pamiętać o tym, że w przypadku niemowląt ich umiejętności i potrzeby mogą zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Trzeba być więc czujnym i płynnie zmieniać oraz wprowadzać nowe zajęcia, dopasowane do możliwości dziecka. Taki wysiłek może przynieść naprawdę zaskakujące i satysfakcjonujące efekty!
Zabawy z niemowlakiem – do 3. miesiąca życia
1. Zabawa z lusterkiem
Dziecko tuż po urodzeniu aż do 18. miesiąca życia nie rozpoznaje swojego odbicia w lustrze. Ale już od chwili narodzin zaczyna wodzić wzrokiem za zmieniającymi się w otoczeniu obrazami. Warto to wykorzystać w zabawie. Połóż dziecko na pleckach, tak by patrzyło wprost na ciebie. Następnie weź do ręki lusterko i przesuwaj je na wysokości wzroku maluszka, aby za nim wodziło, przesuwając główkę w lewo i prawo. Następnie chuchnij na lusterko i palcem namaluj na nim jakieś figury geometryczne, wesołe buźki lub odciśnij dłoń dziecka i zacznij zabawę od nowa. Jaki efekt da ta prosta zabawa z niemowlakiem? To dobry sposób na ćwiczenie mięśni karku, które niebawem przydadzą mu się do unoszenia główki i ciała. Ponadto maluch uczy się koncentracji i samoświadomości.
2. Zabawa ze światłem w roli głównej
To zabawa dla dzieci od 3. miesiąca życia idealna tuż przed pójściem spać. W pokoju malucha musi być ciemno. Gdy dziecko leży w swoim łóżeczku, włącz latarkę i snopem światła przesuwaj światło po suficie i ścianach, tak by maluch na nie patrzył i za nim wodził wzrokiem. Oświetlając poszczególne przedmioty, spokojnym i łagodnym głosem opisuj je. Gdy zauważysz, że dziecko zasypia, wyłącz latarkę i pozwól mu spokojnie zasnąć. Taka zabawa z grą świateł uczy ostrości widzenia i rozumienia zależności przyczyna – skutek. Z kolei opisywanie przedmiotów wzbogaci w przyszłości słownictwo dziecka. To też dobra metoda, by oswoić dziecko z ciemnością i nauczyć go spać samemu, nie w łóżku rodziców.
Zabawy z niemowlakiem – od 6. miesiąca życia
1. Zabawa zapachami
Dzieci mające pół roku i więcej są o wiele bardziej samodzielne niż noworodki. Zatem zabawy z takim dzieckiem również mogą być bardziej urozmaicone. Gdy Twoja pociecha potrafi już pewnie siadać, posadź je w nosidełku w kuchni. Pobawcie się w „gotowanie”. Możesz nalać letniej wody do garnka i pozwolić dziecku włożyć do niej rączki. Następnie możesz nasypać do wody soli, tak by maluch obserwował, jak sól się w niej rozpuszcza. Podobnie możesz zrobić z innymi przyprawami, którymi akurat dysponujesz w kuchni. Tuż przed nasypaniem poszczególnych przypraw daj każdą do powąchania dziecku. Fajnie, gdyby były to bardzo różne zapachy, na przykład wanilia, cynamon, papryka czy bazylia. Na koniec otwórz lodówkę i pokaż dziecku jej zawartość, dając do powąchania różne produkty spożywcze, na przykład ser, wędlinę, świeże warzywa. Ta zabawa pozwala dziecku rozwinąć zmysł węchu, ponadto rozbudza w nim ciekawość świata.
2. Zabawa z raczkowaniem w tle
U dziecka około 7-8 miesiąca życia rozpoczyna się etap raczkowania. To niezwykle ważny moment w życiu, gdyż jest wstępem do chodzenia i pozwala dziecku nauczyć się łapać równowagę. Nie każde dziecko jednak chce raczkować, niekiedy trzeba je do tego zachęcić. W jaki sposób? Oczywiście przez ciekawą zabawę! Można do tego wykorzystać papierowy tunel wykonany z kilku kartonowych pudeł. Z jednej strony tunelu posadź dziecko, a z drugiej usiądź Ty. Zachęć dziecko do przejścia tunelem, wołając go i wyciągając do niego ręce. Gdy maluch zacznie do Ciebie pełzać, dopinguj mu lub zachęcaj dodatkowo ulubionymi zabawkami. Takie zabawy z niemowlakiem bardzo ułatwią mu naukę raczkowania. Nim się obejrzysz, Twoje dziecko będzie już raczkować po całym domu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.