Toskania większości z nas przywodzi na myśl malownicze pejzaże, urokliwe średniowieczne miasteczka i wyśmienite wina chianti. Region ten wytworzył odrębną stylistykę w tworzeniu wnętrz domów. Czym charakteryzuje się styl toskański? Jakie meble i dodatki oddadzą charakter tego stylu? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam niniejszy post.

Styl toskański – główne cechy

W przestrzeniach toskańskich domów znajdziemy przede wszystkim naturalne materiały i kolory. Wnętrza domów w Toskanii są przytulne, a ich aranżacja utrzymana jest w ciepłej kolorystyce. Dominującymi barwami są ciepłe odcienie beżu i żółć. Jako mocniejszy akcent kolorystyczny pojawia się czasem bordo lub turkus. Ściany toskańskich willi zdobione są kamieniem o nieregularnych kształtach, a podłoga wyłożona jest trawertynem.

Trawertyn

Trawertyn (Źródło: klink.pl)

Istotnym elementem stylu toskańskiego są belkowania – naturalnie drewniane lub bielone. Warto przy tym wspomnieć, że naturalne drewno dominuje we wnętrzach toskańskich posiadłości. Styl toskański bazuje bowiem na tym, co nierówne i nieregularne, a także wykonane ręcznie. Bardzo typowy jest zatem nie tylko ciosany kamień i grubo heblowane drewno, ale także toczona ceramika i kuty metal. Wnętrze domu w stylu toskańskim musi sprawiać wrażenie przestronnej przestrzeni, która zachęca domowników i ich gości do odpoczynku i relaksu.

Salon urządzony w stylu toskańskim

Salon urządzony w stylu toskańskim (Źródło: projektoskop.pl)

Meble i dodatki

Masywny stół, krzesła i kredens w jadalni oraz kute łóżko w sypialni to obowiązkowe elementy, nawiązujące do włoskich tradycji. Co ważne, urządzając wnętrza w stylu toskańskim trzeba pamiętać, aby wybierać jedynie te meble, które są funkcjonale, stylowe i wykonane wyłącznie  z naturalnych materiałów. Styl toskański jest bardzo wymagający w kwestii elementów dekoracyjnych. Nie może być ich zbyt dużo, a zarazem muszą być widoczne. W roli dodatków pojawiają się zazwyczaj duże lustra w ozdobnych ramach, lampki stołowe, zdobione żyrandole, dekoracyjne poduszki i ramki. Ważnym elementem w toskańskich aranżacjach są również rośliny, takie jak drzewka cytrusowe.

Masywny drewniany stół w kuchni

Masywny drewniany stół w kuchni (Źródło: domzpomyslem.pl)

Meble kute

Kute meble ogrodowe (Źródło: weranda.pl)

Styl toskański charakteryzuje się umiłowaniem naturalnych materiałów i kolorów. Wnętrza domów w Toskanii wypełniają ręcznie wytwarzane meble i dodatki, których dopełnieniem są rośliny.