Bawełna to jedno z włókien, najczęściej wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym. Pozyskuje się ją z roślin uprawnych, o tej samej nazwie. Jak do tego dochodzi? Po przekwitnięciu kwiatów bawełny, powstaje torebka nasienna, która z czasem pęka i wypuszcza na zewnątrz białe włókna, przypominające watę. Następnie „wata” ta zostaje zebrana i przekazana do przetwórni, w których traci ona zaledwie 10% suchej masy. Bawełna należy zatem do grupy materiałów naturalnych. Włókna bawełniane służą między innymi do wytwarzania miękkich tkanin oraz do produkcji materiałów opatrunkowych. Bawełna jest też często dodawana do mieszanek włókien. Łączy się ją przede wszystkim z wełną oraz z lnem. Co jeszcze warto wiedzieć o bawełnie i na co zwracać uwagę, kupując bawełniane ubrania? Odpowiedzi na te pytania, znajdziemy w dzisiejszym wpisie.

Bawełna i jej cechy

Tkaniny bawełniane

Źródło: www.imged.pl

Bawełna to włókno, które możemy znaleźć w sporej części dostępnej w sklepach odzieży. Jest tworzywem, z którego powstają zarówno cienkie bluzeczki, jak i bardzo wytrzymałe jeansowe spodnie. Co sprawia, że producenci ubrań tak chętnie sięgają po to włókno? Włókna bawełniane charakteryzują się wieloma przydatnymi cechami, takimi jak: duża odporność na rozciąganie, wysoka higroskopijność oraz wytrzymałość na wysokie temperatury. Ponadto, bawełna zwykle nie uczula i – w zależności od grubości wytworzonego z niej materiału – grzeje lub chłodzi ludzkie ciało. Do wad bawełny śmiało można jednak zaliczyć fakt, iż łatwo ulega ona gnieceniu oraz nie jest odporna na długotrwałe działanie wilgoci.

Wybór ubrań bawełnianych

Wybór odzieży bawełnianej

Źródło: www.archiwum.allegro.pl

Kupując ubrania bawełniane, powinnyśmy zwracać uwagę na rodzaj i jakość tkanin, z jakich je uszyto. W przypadku bluzeczek przylegających do ciała, sprawdzą się materiały, w których oprócz bawełny, wykorzystano także domieszkę elastanu. Warto wybierać odzież wytworzoną z ekologicznej, organicznej bawełny, pochodzącej ze zrównoważonych upraw, a nie z recyklingu. Jakość takiej bawełny – ale niestety także i jej cena – będzie z pewnością wyższa. Uważajmy natomiast na produkty z wątpliwej jakości szwami, nierównymi zszyciami i wystającymi nitkami. Tego rodzaju cechy najczęściej charakteryzują bowiem odzież, uszytą z gorszej klasy włókien, które mogą nie spełnić naszych oczekiwań.