Styl angielski stanowi odmianę stylu klasycznego. Choć cechuje go elegancja, wytworność i nawiązania do tradycji, przestrzenie urządzone w tej stylistyce nie onieśmielają. Wnętrza angielskie są bardzo przytulne i urządzane z myślą o rodzinie. W dzisiejszym wpisie, omówimy najbardziej typowe cechy tego ponadczasowego stylu. Przyjrzymy się także fotografiom, uwieczniającym wnętrza zaaranżowane w tejże stylistyce.

Styl angielski – charakterystyka

Styl angielski charakteryzuje się dyskretną elegancją, wizualną harmonią oraz wykorzystywaniem ciepłej palety barw. Kolory, które zatem dominują w angielskich aranżacjach wnętrz to: delikatny róż, zieleń oraz błękit. Bardzo często w takich wnętrzach pojawiają się również odcienie bieli, beżu, wanilii i tak zwanej kości słoniowej. Styl ten daleki jest od nasyconych i kontrastujących ze sobą barw, które mogłyby zaburzać wrażenie harmonii i dozowanej z umiarem wytworności. W pomieszczeniach zaprojektowanych w stylu angielskim, obok ciepłej kolorystyki, znajdą się również elementy bogate w ornamentykę, występującą pod postacią pasków, kratek i kwiecistych wzorów. Tworzą one niepowtarzalny, romantyczny i przytulny klimat. Wzory te pojawiają się szczególnie na licznych dywanach, obrusach, poduszkach i innych tkaninach, wypełniających angielskie wnętrza. Pomieszczenia – zaprojektowane w stylu angielskim – są również eklektyczne, bowiem cechują się dużą swobodą w doborze mebli oraz dodatków. Typowym zabiegiem – w ramach tejże stylistyki – jest zestawianie ze sobą przedmiotów z różnych epok, w tym łączenie klasyki z nowoczesnością. Właściciele tego rodzaju wnętrz mogą zatem wypełniać je przedmiotami, wśród których czują się komfortowo i bezpiecznie. Z kolei meble służące do wypoczynku, czyli: kanapy, fotele, pufy, podnóżki oraz szezlongi, w myśl stylistyki angielskiej winny być tapicerowane, miękkie, wygodne i zaopatrzone w zagłówki oraz liczne poduszki. Wnętrza urządzone w stylu angielskim, dopełniać muszą także puszyste dywany i zdobione abażury.

Styl angielski – przykładowe aranżacje

Poniżej znajdziemy kilka zdjęć, prezentujących wnętrza, które zostały urządzone przez dekoratorów, zgodnie z wymogami stylu angielskiego. Oto i one:

Salon z pianinem

Źródło: www.urzadzamy.pl

Kuchnia

Źródło: www.dyzpol.pl

Jadalnia

Źródło: www.mebleclassic.pl

Salon z kominkiem

Źródło: www.domzpomyslem.pl

Sypialnia

Źródło: www.wnetrzeiogrod.pl