Przed nami ostatnie tygodnie zimy. Aby w pełni je celebrować, warto wieczorem siąść pod kocem i przy świetle kominka lub świec, posilić się ciepłym, domowym wypiekiem. Dzisiejsza propozycja na smakołyk, doskonale nadający się do osłodzenia ostatnich, długich zimowych wieczorów, to rogaliki drożdżowe z powidłami. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak zapoznać się z poniższą recepturą, przywdziać fartuszki i z zapałem ruszyć do kuchni…
Rogaliki drożdżowe – przygotowanie ciasta
Aby przygotować ciasto na rogaliki drożdżowe (24 sztuki), warto zaopatrzyć się w następujące składniki:
- 250 gramów mąki tortowej;
- pół kostki masła;
- 1/4 szklanki ciepłego mleka;
- 25 gramów świeżych drożdży;
- 1 jako;
- 2 łyżki cukru pudru;
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii;
- duża szczypta cukru.
Sposób przygotowania ciasta:
W dużej misce rozcieramy palcami miękkie masło, łącząc je z przesianą mąką. Do kubka z ciepłym mlekiem wsypujemy dużą szczyptę cukru i drożdże, całość mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15 minut do wyrośnięcia. Jajko ubijamy z cukrem pudrem, a następnie dodajemy do miski z mąką i masłem. Do całości wlewamy wyrośnięte drożdże i ekstrakt z wanilii. Uzyskane ciasto wyrabiamy na stolnicy przez 10 minut, aż stanie się gładkie i nie będzie kleiło się do ręki. Kiedy masa będzie już gotowa, wkładamy ją z powrotem do miski, przykrywamy folią i wstawiamy do lodówki na 2 godziny.
Rogaliki drożdżowe – lepienie i pieczenie
Po wyjęciu ciasta z lodówki, przygotowujemy jeszcze dwa dodatkowe składniki, a mianowicie:
- powidła (do nadziewania rogalików);
- cukier puder (do posypania rogalików).
Kiedy ciasto zostanie już odpowiednio schłodzone, możemy włączyć piekarnik i rozgrzać go do temperatury 200 stopni Celsjusza. W tym czasie z ciasta formujemy 3 kulki, o podobnej gramaturze. Rozwałkowujemy je na stolnicy, tworząc z osobna 3 placki, które podsypujemy lekko mąką. Każdy okrągły placek ciasta, kroimy nożem na osiem równych trójkątów. Na każdym z tych trójkątów – w szerszej części – układamy po 1 płaskiej łyżeczce powideł.
Rogaliki zwijamy, zaczynając od ich szerszego końca. Po zwinięciu każdego z rogalików, dwa pozostałe końce wywijamy do tyłu.
Rogaliki drożdżowe pieczemy przez około 15 minut na złoty kolor. Po upieczeniu, posypujemy je cukrem pudrem. Smacznego!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.