Odkurzacze bezworkowe stanowią alternatywę dla tradycyjnych urządzeń czyszczących. W przeciwieństwie do zwykłych odkurzaczy, odkurzacze bezworkowe nie wymagają od nas ciągłej wymiany zużytych worków. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem tego rodzaju urządzenia lub też jesteśmy zwyczajnie ciekawe sposobu jego działania, koniecznie przeczytajmy dzisiejszy wpis.

W jaki sposób działa odkurzacz bezworkowy?

Działanie odkurzaczy bezworkowych

Źródło: www.maxmix24.pl

Odkurzacz bezworkowy zwany jest również odkurzaczem cyklowym. W jaki sposób on działa? Odkurzacz niewymagający wymiany worków, zasysa do środka zarówno powietrze, jak i zanieczyszczenia, a następnie za sprawą siły odśrodkowej – wytworzonej ruchem wirowym – kurz i inne nieczystości trafiają do mieszczącego się w nim pojemnika. Powietrze, które wydmuchiwane jest poza odkurzacz bezworkowy, jest czyste. W przypadku niektórych urządzeń czyszczących tego typu, wykorzystuje się także cyklon III generacji, który ogranicza zużycie filtru HEPA. Po zakończeniu pracy urządzenia czyszczącego, znajdujące się w nim zanieczyszczenia wysypuje się z pojemnika wprost do kosza na śmieci.

Charakterystyka odkurzaczy bezworkowych

Chociaż odkurzacze bezworkowe zwykle są droższe i większe od tradycyjnych urządzeń, jak również wymagają od użytkowników przemywania znajdujących się w nich pojemników (podczas opróżniania ich z nieczystości),  posiadają także wiele znaczących zalet. Skłaniają one coraz większą grupę osób do zainwestowania w tego typu urządzenia. Jakie są zatem zalety odkurzaczy bezworkowych? Odkurzacze bezworkowe nie wymagają ciągłego dokupywania worków, sposób ich pracy korzystnie wpływa na osoby zmagające się z alergią, a ponadto stopień zapełnienia pojemników, w żaden sposób nie przekłada się na siłę ssania odkurzaczy. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem odkurzacza bezworkowego, warto abyśmy zwróciły uwagę na wielkość znajdującego się w danym urządzeniu pojemnika oraz na typ filtru, w które może on być wyposażony. Od wielkości pojemnika będzie zależało, jak długo będziemy mogły jednorazowo odkurzać mieszkanie danym odkurzaczem. Z kolei typ filtra może wpływać na sposób oddziaływania urządzenia na otoczenie. Filtry wodne stanowią doskonały wybór dla alergików.

Filtr wodny

Filtr wodny (Źródło: www.mamadu.pl)

Filtry HEPA zatrzymują zanieczyszczenia z powietrza, w tym komórki bakterii oraz grzyby.

Filtr HEPA

Filtr HEPA (Źródło: www.sklep.mtc.poznan.pl)

Natomiast filtry zmywalne są montowane na stałe i w trakcie użytkowania wystarczy – co jakiś czas – przemywać je z zanieczyszczeń.

Filtr zmywalny

Filtr zmywalny (Źródło: www.czesciagd.eu)