Nie wyobrażasz sobie funkcjonowania bez filiżanki kawy? No cóż, tak ma wiele milionów ludzi na świecie. Warto jednak pamiętać o tym, że choć kofeina na krótką metę pobudza organizm do działania i daje przyjemnego “kopa”, to jej długoterminowe oddziaływanie na nasze ciało może być zgoła inne. W tym artykule opisujemy jak kofeina wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu.
Co właściwie robi kofeina?
Jedną z najgorszych właściwości tej substancji są jej cechy uzależniające. Warto pamiętać o tym, że choć uzależnienie od kofeiny jest z reguły słabsze niż na przykład od tytoniu, to jednak wciąż jest. Dlaczego ludzie uzależniają się od tej substancji? Cóż, spożywana w niewielkich ilościach w dużym stopniu poprawia humor i samopoczucie. Poza tym, wzmacnia koncentrację. Niestety, kofeina ma to do siebie, że zwiększanie dawkI nie powoduje niestety tego efektu. Staje się wręcz przeciwnie – euforia znika, a pojawiają się problemy z koncentracją.
Czy można przekroczyć dawkę kofeiny?
Teoretycznie – tak. Naukowcy szacują, że dawką graniczną jest 10 g kofeiny – taka ilość określana jest już jaka śmiertelna. Co prawda zwykle ciężko jest o przedawkowanie, niemniej jednak zdarza się to. Generalnie, objawami spożycia zbyt dużej ilości kofeiny (czyli zatrucia) są choćby drgawki, wymioty czy też nudności. Towarzyszy im przy tym znaczne osłabienie organizmu.
W tym artykule znajdziesz więcej informacji o zatruciu kawą.
Jak kofeina działa na układ krwionośny?
Spożywanie kofeiny ma bezpośredni wpływ na pracę serca. Wzrasta ciśnienie krwi, homocysteiny oraz poziom cholesterolu. Owszem, nie ma bezpośredniego dowodu na to, że kawa z uwagi na zawartą w niej kofeinę jest odpowiedzialna za problemy z chorobami sercowo-naczyniowymi, ale faktem pozostaje to, że ta substancja nieznacznie jednak podnosi ciśnienie krwi. Jednak spożycie na poziomie ok 400 miligramów dziennie nie powinno mieć jakiegoś większego wpływu na układ krążenia. Przynajmniej tak twierdzą naukowcy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.