Bakterie i wirusy to niewidzialni i bardzo groźni wrogowie naszego ustroju, a w szczególności układu immunologicznego. To za ich sprawą przeziębiamy się, zapadamy na sezonową grypę, miewamy stany zapalne gardła oraz wiele innych problemów ze zdrowiem. Aby przyspieszyć wyzdrowienie, często sięgamy po niewłaściwe medykamenty, które nie tylko nie pomagają w walce z chorobą, ale doprowadzają dodatkowo do spustoszenia organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać infekcję wirusową i odróżnić ją od tej wywołanej przez bakterie. Wyjaśniamy, na czym polegają różnice oraz podpowiadamy, jak sobie radzić w poszczególnych wypadkach.

Co to jest bakteria oraz infekcja bakteryjna?

Bakterie zaliczane są do żywych mikroorganizmów. Posiadają one budowę komórkową i mogą żyć samodzielnie poza organizmem gospodarza. Bakterie często łączą się również ze sobą i tworzą spore kolonie. Infekcja bakteryjna to zakażenie wywołane najczęściej przez paciorkowce i gronkowce. Dochodzi do niego wówczas, gdy organizm jest mocno osłabiony lub jeśli wcześniej przechodziliśmy infekcję wirusową. Niezwykle podatne na ten rodzaj zakażenia są dzieci i młodzież w wieku od 5 – 15 lat. Infekcje bakteryjne zwalcza się poprzez stosowanie odpowiednio silnych antybiotyków. O ich doborze decyduje lekarz, podobnie zresztą, jak o czasie ich przyjmowania. W czasie choroby ważne jest kontrolowanie stanu zdrowia i obserwowanie efektów zażywania przepisanych leków. Należy pamiętać, by brać je nawet, jeżeli czujemy, że infekcja ustąpiła. W przeciwnym wypadku narazimy się na powtórne zachorowanie.

Jakie symptomy towarzyszą infekcji bakteryjnej?

O tym, że doszło do zakażenia bakteriami, świadczy nagłe wystąpienie takich objawów, jak: ból głowy, apatyczność, brak apetytu i dość wysoka gorączka przekraczająca 38 st. C. Często pojawiają się też duszności oraz uporczywy mokry kaszel. Możemy też zauważyć wówczas powiększone węzły chłonne i charakterystyczny szary nalot na środkowej części podniebienia. Czasami zakażenie powoduje też różnego rodzaju dolegliwości od strony układu pokarmowego.

Czym jest wirus oraz infekcja wirusowa?

Wirus to niewielka cząstka zakaźna bez zdolności do samodzielnego przetrwania bez komórek gospodarza. Większość wirusów jest na tyle mała, że trudno je dostrzec nawet pod tradycyjnym mikroskopem. Natomiast infekcja wirusowa jest formą zakażenia o charakterze zakaźnym. Najczęściej dotyczy górnych dróg oddechowych. Infekcje tego rodzaju wywołują głównie: adenowirusy i enterowirusy. Dostają się one do ustroju wraz z wdychanym powietrzem. Najczęściej osiadają na błonie śluzowej górnych dróg oddechowych, co oznacza, że w pierwszej kolejności zajmują nos i gardło. Inne źródła zakażenia to droga kropelkowa oraz pokarmowa. Infekcja wirusowa trwa zazwyczaj od 5 do 7 dni. Warto podkreślić, że dość łatwo się nią zarazić. Dlatego osoba, która zauważy u siebie infekcję wirusową, powinna pozostać w domu, mocno ograniczyć kontakty z innymi osobami oraz jak najszybciej rozpocząć leczenie.

kobieta z katarem leżąca w łóżku

Jak rozpoznać infekcję wirusową?

Pierwszy sygnał, że mamy do czynienia z wirusem to zazwyczaj ogólne pogorszenie samopoczucia, brak sił i towarzyszące mu bóle: głowy oraz mięśni. Infekcja wirusowa objawia się także bólem gardła, suchym kaszlem oraz wydzieliną z nosa. Szerzej na ten temat piszą autorzy strony: http://www.hartujmisie.pl/choroby-wirusowe/infekcje-wirusowe-a-bakteryjne. Z informatora tego dowiemy się również, że infekcji wywołanych obecnością tych drobnoustrojów nie należy zwalczać antybiotykami, a lekami przeciwwirusowymi, takimi jak Groprinosin – dostępny zarówno w postaci tabletek, kropli, jak i syropu. Działanie tego leku polega na wzmocnieniu systemu obronnego organizmu oraz zmobilizowaniu go do produkcji patogenów.

Najbardziej powszechne choroby bakteryjne i wirusowe

Do najbardziej popularnych chorób wywołanych przez zakażenie bakteriami należy angina, czyli ostre zapalenie migdałków. Wywołują je szczepy paciorkowca. Jeśli zlekceważymy jej symptomy, możemy narazić się na poważne powikłania. Należy do nich m.in. zapalenie kłębuszków nerkowych. Leczy się ją głównie przez podawanie penicyliny. Doraźnie można również stosować domowe sposoby na łagodzenie jej objawów jak na przykład: płukanki z szałwii czy wody utlenionej z dodatkiem zwykłej wody.

Wirusy odpowiedzialne są najczęściej za grypę, czyli ostre zapalenie górnych dróg oddechowych. Choroba ma nieco inny przebieg u dzieci i u dorosłych. U tych pierwszych prócz wysokiej temperatury, bólów mięśni i gardła, dochodzą też: senność bądź rozdrażnienie, biegunka oraz wyraźnie osłabiony apetyt. Choroba ustępuje samoistnie po 7 dniach, ale jej objawy mogą utrzymywać się nawet przed dwa tygodnie. Inne równie popularne choroby wirusowe to różyczka, ospa wietrzna oraz świnka.

Słowem podsumowania – umiejętność rozpoznania czy zaatakowała nas infekcja wirusowa czy bakteryjna, ma spore znaczenie. Chodzi nie tylko o dobór właściwego sposobu leczenia. Zbyt późno lub niewłaściwie rozpoznana może stać się też przyczyną uszkodzenia ważnych organów. Aby tego uniknąć, warto dokładnie zapoznać się z charakterystycznymi symptomami opisanymi w naszym artykule oraz na stronie hartujmisie.pl, a następnie jak najszybciej rozpocząć właściwą walkę z dręczącymi nas drobnoustrojami.