Jako kobiety nie raz w swoim życiu odczuwamy bóle brzucha. Nie każdy z nich jest jednak taki sam. Nieprzyjemne odczucia w tej części naszego ciała, zwykle stanowią dla nas „wiadomość”, że coś złego dzieje się z naszym organizmem. Chcąc odczytać tę informację prawidłowo, czasami zaglądamy do Internetu, wpisując w wyszukiwarce takie zapytania jak: „przyczyny bólu brzucha”,  „co oznacza ból brzucha” lub „ból brzucha dieta”. Jednym z rodzajów bólu, o którym możemy przeczytać w sieci, jest kolka wątrobowa. Czym się ona objawia, jakie są jej przyczyny i jak możemy sobie z nią radzić?

Kolka wątrobowa – przyczyny
Kolka może pojawić się po zjedzeniu tłustego, smażonego pokarmu

Kolka może pojawić się po zjedzeniu tłustego, smażonego pokarmu (Źródło: www.epicurious.com)

Kolka brzucha  – zwana kolką wątrobową – zazwyczaj pojawia się w górnej jego części lub w prawym podżebrzu. Ból nadchodzi nagle, jest intensywny i promieniuje do prawej łopatki. Skąd biorą się te nieprzyjemne odczucia? Kolka wątrobowa jest symptomem kamicy lub stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego. Z tego powodu dochodzi do skurczów mięśni gładkich pęcherzyka, wywołujących kolkę. Objawy te zwykle pojawiają się po zjedzeniu tłustych, smażonych potraw. Pokarmy takie powodują bowiem silne skurcze pęcherzyka, który stara się wypchnąć żółć potrzebną do trawienia tłuszczów. W sytuacji, gdy kamień przeszkadza w wydostaniu się żółci, skurcze stają się coraz intensywniejsze, a tym samym coraz dotkliwsze.

Sposoby na kolkę
Ulgę w bólu może przynieść ciepły kompres

Ulgę w bólu może przynieść ciepły kompres (Źródło: www.sklep.mo-dentis.pl)

W przypadku nawracających bólów brzucha, warto skontaktować się z lekarzem, który zaleci dokładne badania w celu ustalenia źródła problemu i sposobu jego leczenia. Niemniej, poza wizytą u specjalisty, możemy także wdrożyć doraźne sposoby na złagodzenie pewnych objawów kolki wątrobowej. Należy do nich stosowanie bezpiecznych preparatów farmaceutycznych, dostępnych w aptekach. Ponadto, bardzo istotne w tym względzie jest ograniczenie spożycia produktów tłustych i smażonych, a zastąpienie ich pokarmami bogatymi w błonnik. Ulgę w bólu może natomiast przynieść ciepły kompres położony na brzuch.

Kolka wątrobowa to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która może się pojawić w wyniku spożywania tłustych i smażonych potraw. Jest ona objawem kamicy lub stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego. Z bólem wywołanym kolką możemy walczyć za sprawą środków farmaceutycznych lub ciepłych kompresów. Jednak najlepszym wyborem w tym przypadku, jest wybranie się na wizytę do specjalisty.