Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, iż dieta twojego dziecka powinna być bogata we wszelkie – niezbędne do jego rozwoju – składniki odżywcze. Kiedy twoje maleństwo przyszło na świat, to twoje mleko z powodzeniem zaspokajało wszelkie jego potrzeby żywieniowe. Jednak z czasem, organizm niemowlaka zaczyna domagać się dodatkowych składników mineralnych, których niestety mleko nie zawiera. Dlatego też, jeśli chcesz zadbać o właściwą dietę dla swojego malucha, w odpowiednim momencie rozszerz jego jadłospis o dodatkowy składnik – mięso.

Kiedy i dlaczego wprowadzić mięso do diety niemowlaka?

Mięso dostarcza wielu cennych składników, potrzebnych do prawidłowego rozwoju malucha

Źródło: www.tematy.edziecko.pl

Mięso bogate jest w żelazo, liczne witaminy – w tym witaminę B12, która nie występuje roślinach – oraz tłuszcze, stanowiące dla twojego maluszka źródło energii. Co więcej, mięso jest cennym źródłem białka i aminokwasów, które są bardzo potrzebne do rozwoju nowych tkanek u twojego dziecka. Białko wpływa na pracę enzymów, regulujących wymianę substancji w organizmie. Wymienione przykłady – wpływu mięsa na dziecięcy organizm – prowadzą do jednoznacznego wniosku, iż mięso w diecie niemowlaka jest niezbędne do jego wzrostu i prawidłowego rozwoju. Możesz jednak zapytać: kiedy mogę bezpiecznie wprowadzić mięso do jadłospisu swojego maluszka? Mięso na talerzu niemowlaka może pojawić się po raz pierwszy wtedy, gdy dziecko ukończy już piąty miesiąc życia. Wobec tego, możesz zacząć je podawać swojemu niemowlakowi w szóstym lub siódmym miesiącu jego życia.

Jakie mięso jest najlepsze dla malucha?

Wybieraj do diety dziecka ryby oceaniczne, takie jak łosoś

Źródło: www.wecanbefit.blogspot.com

Jeśli chcesz nakarmić niemowlaka mięsem, najlepiej wybierz dla niego produkt pochodzący z hodowli ekologicznej, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się w nim substancji toksycznych. Najmłodszym dzieciom zazwyczaj podaje się mięso drobiowe, jednak wybór mięsa z kurczaka to nie najlepszy pomysł. Kurczak mógł być bowiem – za swojego życia – żywiony hormonami oraz antybiotykami. Nie bez powodu, zgodnie z prowadzonymi badaniami, dzieci spożywające w dużych ilościach mięso z kurczaka, często miewają zaburzenia hormonalne. Z tego względu, dla malucha wybieraj raczej mięso z indyka, kaczkę lub gęś. Jeśli z kolei pragniesz zdecydować się na mięso wieprzowe, przygotuj schab lub polędwiczkę  z warzywami, w formie duszonej bądź gotowanej.  Pamiętaj, by nie podawać dziecku podrobów. Odpowiednim wyborem dla twojego malucha będzie także mięso z królika oraz oceaniczne gatunki ryb.