Coraz częściej możemy usłyszeć o mleku modyfikowanym. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że najlepszym pokarmem dla każdego maluszka jest naturalny pokarm jego matki, jednakże niektóre z nas są po prostu zmuszone do podawania dziecku mleka zastępczego. Czym wobec tego w zasadzie jest mleko modyfikowane i jakimi wytycznymi powinnyśmy się kierować, przy wyborze tego rodzaju pokarmu? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w poniższym artykule.
Czym jest mleko modyfikowane?
Mleko modyfikowane to mleko krowie (pochodzące ze ściśle nadzorowanych hodowli), którego skład poddawany jest modyfikacjom, mającym na celu upodobnienie go do mleka kobiecego. Działania te są niezbędne, bowiem mleko krowie nie jest przystosowane do potrzeb dzieci poniżej trzeciego roku życia. Zawiera ono zbyt wysoki poziom białka, nasyconych kwasów tłuszczowych i elektrolitów, które mogą nadmiernie obciążać nerki i przewód pokarmowy niemowląt. Ponadto mleko krowie – w stosunku do mleka kobiecego – jest ubogie w szereg witamin, składników mineralnych – takich jak żelazo – oraz w nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju maluchów, poniżej 3 roku życia. Proces modyfikacji mleka wyrównuje wymienione wyżej dysproporcje i pozwala na bezpieczne podanie takiego pokarmu, wymagającym brzuszkom najmłodszych.
Jakie mleko wybrać?
Wybór mleka modyfikowanego powinien być dostosowany przede wszystkim do wieku danego dziecka. Dla najmłodszych bobasów (między 0 a 6 miesiącem życia) zaleca się podawanie mleka początkowego, o numerze 1. Starsze maluszki (od 6 do 12 miesiąca życia) powinny już spożywać tak zwane mleko następne, o numerze 2. Mleko typu junior (3 i 4) podaje się natomiast dzieciom powyżej 1 roku życia. Jeśli maluszek narażony jest na wpływ różnego rodzaju dolegliwości, warto podawać mu mleko specjalistyczne. Istnieje kilka typów takiego mleka, które oznacza się poszczególnymi symbolami. Dla wcześniaków i niemowląt z niską masą urodzeniową zaleca się mleko zastępcze, na którego opakowaniu znajdziemy oznaczenie Pre. Zdarza się również, że u niektórych maluszków mamy do czynienia z podwyższonym ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowej. W takim przypadku sprawdzają się mleka hipoalergiczne, oznaczone symbolem HA. Przykładem mleka hipoalergicznego jest mleko Nan Pro H.A. Dziecku narażonemu na alergię pokarmową można również podawać mleko antyrefluksowe z symbolem AR (na przykład Nan AR), które ogranicza ulewanie się pokarmu. Jeśli nasz maluszek zmaga się zatem z problemami alergicznymi lub ulewaniem, zanim zdecydujemy się na zakup mleka modyfikowanego, możemy sprawdzić w sieci opinie na jego temat, wpisując w wyszukiwarkę takie hasła jak: „mleko nan opinie”, „mleko nan alergia”, czy też „mleko nan ulewanie”. Innym rodzajem specjalistycznego mleka modyfikowanego jest mleko z obniżoną zawartością laktozy, z symbolem SL/SENSITIVE , które dostosowane jest do potrzeb dzieci ze skłonnościami do kolek i bólów brzucha. Ostatnim typem mleka specjalistycznego jest mleko modyfikowane R/GR, adresowane do bobasów z dużym apetytem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.