Jako mama niemowlęcia, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, iż dla twojego maleństwa mleko matki jest najlepszym i najbardziej wartościowym pokarmem. Niemniej po upływie pewnego czasu, możesz zacząć myśleć o odstawieniu dziecka od piersi lub zechcieć uzupełnić dietę malca o dodatkowe składniki. W jakim momencie możesz zdecydować się na takie kroki i co powinnaś wówczas podawać w zamian swojemu maluszkowi?

Kiedy odstawiasz dziecko od piersi…

Półroczne dziecko jest gotowe na zmiany w dotychczasowej diecie

Źródło: www.osesek.pl

Nawet jeśli należysz do zwolenniczek jak najdłuższego podawania dziecku pokarmu naturalnego, może się zdarzyć, iż z czasem nie będziesz już mogła robić tego regularnie lub zostaniesz zmuszona do całkowitej rezygnacji z tej formy karmienia. Odstawienie dziecka od piersi może jednak wzbudzać w tobie pewne obawy. Jaki jest zatem bezpieczny moment na wprowadzenie tego typu zmian do diety twojego malca? Zgodnie z powszechnie przyjętą zasadą, jeśli twoja pociecha ukończyła już pół roku, możesz powoli zacząć myśleć o zaprzestaniu karmienia jej piersią lub o rozszerzeniu jej dotychczasowej diety. Z kolei jeśli jesteś mamą, która dotychczas karmiła swoją pociechę mlekiem zastępczym, po upływie szóstego miesiąca życia dziecka, powinnaś wprowadzić do jego diety inny produkt, który będzie lepiej dostosowany do potrzeb półrocznego malca.

Mleko następne

Nestle NAN Pro 2

Źródło: www.zdrowystartwprzyszlosc.pl

Jeśli twoje niemowlę ma już co najmniej 6 miesięcy, możesz podawać mu mleko modyfikowane, przeznaczone dla dzieci w tym wieku. Wystrzegaj się w tym czasie karmienia swojej pociechy mlekiem krowim, ponieważ nie jest ono odpowiednie dla niemowląt. Mleko krowie posiada bowiem w swoim składzie wysoką zawartość białka i sodu, co niepotrzebnie obciąża nerki dziecka. Z kolei niewielka ilość żelaza w takim pokarmie, może prowadzić do wystąpienia u malca anemii. Ponadto zbyt wczesne wprowadzenie do diety niemowlaka zwykłego mleka, może być przyczyną pojawienia się u niego krwawienia jelitowego. Nic więc dziwnego, iż dzieciom, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, pediatrzy nie zalecają mleka krowiego. Dlatego też, jeśli decydujesz się na wprowadzenie zamiennika mleka matki do diety swojej pociechy, powinno być to mleko modyfikowane, którego skład został odpowiednio skomponowany przez specjalistów, z myślą o potrzebach niemowląt. Produktem tego typu jest mleko Nestle NAN Pro 2, które przeznaczone jest dla zdrowych  niemowląt powyżej szóstego miesiąca życia. Nestle NAN Pro 2 zawiera aktywne kultury bakterii B.lactis, wysokiej jakości białko OPTIPRO, kwas dokozaheksaenowy, wspierający rozwój wzroku u niemowląt oraz immunoskładniki, czyli składniki mineralne i witaminy, uczestniczące w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego dziecka.