Jeśli należysz do entuzjastek przytulnych i sielskich wnętrz, które odznaczają się prostotą i licznymi nawiązaniami do natury, z pewnością spodobają ci się rozwiązania dekoracyjne, jakie proponuje styl rustykalny. Poznaj charakterystykę tego stylu i zobacz jak prezentują się wybrane wnętrza, urządzone w stylu rustykalnym.

Charakterystyka stylu

Styl rustykalny cechuje się licznymi odwołaniami do prostego i wiejskiego sposobu życia. Dlatego też wnętrza rustykalne to przestrzenie czyste, bezpretensjonalne, wyposażone w przedmioty związane z naturą i rękodziełem. W tego typu wnętrzach dominuje ciepła paleta barw, do których należą: pastele, przydymione zielenie i subtelne błękity. Bardzo ważne – w przypadku mebli i innych elementów wyposażenia rustykalnych przestrzeni – jest także podkreślanie naturalnego koloru drewna, z którego zostały wykonane owe przedmioty. Styl rustykalny stanowi także ukłon w kierunku szeroko rozumianej ludowości, jaki wyraża się poprzez dobór dodatków, które ozdobione są wzorami w pasy, kratę, sielskie motywy roślinne, a także poprzez wyposażanie wnętrz w ozdoby wystrugane z drewna, wyplecione z wikliny lub wydziergane na szydełku. Niezwykle częstym elementem pojawiającym się w rustykalnych przestrzeniach, są  różnego rodzaju piece kaflowe z żeliwnymi drzwiczkami lub kominki, które nadają takim wnętrzom przytulności i domowego ciepła.

Rustykalne inspiracje

Zobacz galerię zdjęć, ukazujących rustykalne propozycje dekoracyjne i przekonaj się, czy nie zechcesz przenieść niektórych z ich na grunt własnego mieszkania.

Kuchnia rustykalna

Kuchnia w stylu rustykalnym (Źródło: www.kobieta.onet.pl)

Rustykalna jadalnia

Rustykalna jadalnia (Źródło: www.domowladni.pl)

Sielska weranda

Sielska weranda (Źródło: www.pastellove-wnetrze.blogspot.com)

Rustykalny wiejski piec

Rustykalny wiejski piec (Źródło: www.artdeluxe.pl)