Podstawy fotografii najlepiej jest poznawać w praktyce. Nie każdego stać jednak na dobry kurs fotografii. Ale wystarczy odrobina wyobraźni, a udane zdjęcia wypełnią Twój album.

Czy muszę mieć drogi aparat?

Drogi sprzęt nie jest gwarancją równie dobrych zdjęć. Liczy się pasja i cierpliwość.

Wypasiony sprzęt = dobre zdjęcia – takie wyobrażanie posiada wielu z nas, ale to tak nie działa. Posiadanie nawet najbardziej nowoczesnego aparatu nie czyni z nas mistrza fotografii. W robieniu dobrych zdjęć liczy się coś więcej niż sprzęt. Co takiego? Aby opanować podstawy fotografii musimy przede wszystkim posiadać pasję lub przynajmniej posiadać fotografię na liście swoich zainteresowań. Po drugie potrzebna jest nam cierpliwość oraz nieco wyobraźni. Cierpliwość – bo naprawdę dobre ujęcia wymagają czasu i przygotowania. Tryb „Automat” nie powinien nas w ogóle interesować. Wyobraźnia – ponieważ musimy wiedzieć, co chcemy zatrzymać na naszej fotografii.

Czy smartphonem mogę zrobić dobre zdjęcia?

Smartphon to dobry sposób na wprawienie się w sztuce wykonywania dobrych zdjęć metodą klasyczną.

Oczywiście, że tak. Powiem więcej – wcale nie musi to być najnowocześniejszy model telefonu :). Wykonywanie zdjęć smartphonem można potraktować wręcz, jako „rozgrzewkę” i przygotowanie do robienia zdjęć w bardziej klasyczny sposób czyli przy użyciu oddzielnego aparatu. Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem? Po pierwsze – zrezygnuj z trybu Automatycznego. Za każdym razem staraj się posługiwać własnymi ustawieniami. Oceń stopień jasności zdjęcia czy kontrast. Po drugie – staraj się wykonywać zdjęcia przy użyciu opcji „Siatka”. Dzięki temu łatwiej skupisz swoją uwagę, jak i ustawienia aparatu do elementu, na którym najbardziej Ci zależy. Po trzecie – zadbaj o odpowiednią odległość od fotografowanego obiektu. Staraj się przy tym unikać ustawiania rozmiaru zdjęć na najwyższą dostępną w Twoim aparacie. Aby się przekonać, która rozdzielczość będzie najlepsza wykonaj kilka zdjęć tego samego obiektu w różnych rozmiarach. No i rzecz bardzo ważna – naucz się cierpliwości.