Chaty z ludowymi skrzyniami i gustowne domy, pełne miniaturowych mebli z XVIII i XIX wieku. Gospodarze krzątający się wokół codziennych zajęć. Eleganckie damy odwiedzające fryzjera, subiekci obsługujący klientów przy staromodnych ladach oraz dzieci bawiące się ze zwierzętami. Te wszystkie scenki mogłyby posłużyć jako doskonałe ilustracje do ulubionych dziecięcych bajek. Kompozycje te wyróżnia jednak możliwość zobaczenia ich w trójwymiarze, jako ekspozycje w warszawskim Muzeum Domków. Czym charakteryzuje się to miejsce i dlaczego jest odpowiednim celem dla wielopokoleniowej wycieczki?

Zbiory w Muzeum Domków

Muzeum Domków – mieszczące się w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki – działa już od przeszło roku, a dokładniej od 1 czerwca 2016 roku. W miejscu tym znajduje się ponad sto domków, które zostały sprowadzone z całego świata. Moda na takie „zabawki” narodziła się około 200 lat temu. Tworzyły one małe światy, dzięki którym dzieci uczyły się zasad panujących w świecie dorosłych. Wykonywali je artyści, rzemieślnicy, fabryki, a nawet zwykli tatusiowie. Domki, które w niemalże nienaruszonym stanie przetrwały 200 lat, obecnie osiągają ceny samochodów. Jednym z najciekawszych jest ten, który należał do angielskiej panny Hope – ukochanej polskiego pilota z Dywizjonu 304. Każdy eksponat znajdujący się w muzeum ma swoją unikatową historię, niestety nie wszystkie są do dziś znane. Jednak odwiedzając to miejsce wraz ze swoimi dziećmi, możemy stworzyć je wspólnie na nowo.

Domki można oglądać zza szklanych witryn

Domki można oglądać zza szklanych witryn (Źródło: warszawa.onet.pl)

Miniaturka starej chaty

Miniaturka starej chaty (Źródło: wakacjezdzieckiem.pl)

Szefowa Muzuzeum Domków - Aneta Popiel Machnicka

Szefowa Muzuzeum Domków – Aneta Popiel Machnicka (Źródło: warszawa.naszemiasto.pl)

Staromodny sklep z damską garderobą

Staromodny sklep z damską garderobą (Źródło: polskie-rekodzielo.pl)

 

Domki łączą pokolenia

Na czym polega urok domków? Wyglądają one jak prawdziwe, ale jednocześnie widać, iż zostały stworzone nie przez maszyny, ale przez ludzkie ręce. Co więcej, przenoszą nas one w czasie. Być może babcia naszego dziecka widząc te eksponaty stwierdzi, że w dzieciństwie bawiła się podobnymi mebelkami. Choć wydaje się, że wycieczka do takiego muzeum ucieszy tylko nasze dzieci, okazuje się, iż coraz więcej pełnoletnich, a nawet leciwych osób ulega fascynacji małymi domkami. Zachwyt ten znajduje swoje odzwierciedlenie w coraz większej ilości dorosłych osób, zgłaszających się na warsztaty wyposażenia tych małych dzieł sztuki.

Muzeum Domków od roku działa w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. W zbiorach tej instytucji znajduje się ponad 100 w pełni wyposażonych domków z niezwykłą historią. Jeśli zastanawiamy się nad pożytecznym sposobem spędzenia czasu ze swoimi pociechami, koniecznie zabierzmy je w to miejsce. Nie zapomnijmy także o swoich rodzicach i dziadkach, którzy z tej wycieczki  wyciągną wiele dobrego. Przecież każdy ma czasami ochotę na to, by choć przez chwilkę poczuć się znowu dzieckiem.