„Tajemniczy ogród” to powieść obyczajowa zaliczana do klasyki literatury dziecięcej. Od przeszło stu lat zachwyca ona małych czytelników z całego świata, pomagając im w ten sposób zaprzyjaźnić się ze światem literatury. Jaką historię opowiada książka Frances Hodgson Burnett i czy warto – wraz ze swoją pociechą  – obejrzeć adaptację filmową w reżyserii Agnieszki Holland?

Tajemniczy ogród – powieść
Okładka książki z roku 1911

Okładka książki z roku 1911 (Źródło: wikipedia.pl)

Główną bohaterką powieści „Tajemniczy ogród” jest Mary Lennox. Dziewczynka urodziła się w dalekich Indiach, gdzie jej tata zajmował stanowisko wysokiego urzędnika administracji kolonialnej. Po śmierci rodziców Mary przyjeżdża do rodzimej Anglii, gdzie zamieszkuje w wielkiej posiadłości ponurego wuja. Dwór otacza ogromny park, którego częścią jest zaryglowany i zapomniany od 10 lat ogród. Mimo zaniedbania i braku opieki, wciąż rosną w nim róże i inne, wymagające pielęgnacji kwiaty. Mary stara się przywrócić dawną świetność opuszczonemu zakątkowi, tym samym wprowadzając szczęście do rodziny wuja. Dziewczynka nawiązuje przy tym swoje pierwsze przyjaźnie i odkrywa tajemnicę starej posiadłości oraz sekretnego ogrodu.

Film Agnieszki Holland
Aktorka wcielająca się w postać Mary Lennox w powieści "Tajemniczy ogród"

Aktorka wcielająca się w postać Mary Lennox w filmie Agnieszki Holland (Źródło: film.onet.pl)

Uzupełnieniem książki „Tajemniczy ogród” jest jego filmowa adaptacja z 1993 roku. Co prawda, pomija ona i opowiada ona na nowo niektóre wątki z powieści Frances Hodgson Burnett. Niemniej obraz ten bardzo prawdziwie oddaje atmosferę książki. Mocną stroną tejże adaptacji są doskonałe kreacje aktorskie oraz przepiękna scenografia, która wprowadza widza w baśniowy świat znany z powieści. Film Agnieszki Holland w lekki i przyjazny sposób przedstawia historię Mary Lennox i jej tajemniczego ogrodu, co sprawia, iż obraz ten jest doskonałym wyborem na wieczór filmowy w gronie rodzinnym.

Dlaczego „Tajemniczy ogród” cieszy się takim powodzeniem wśród małych czytelników? Być może jest to zasługa bohaterki powieści – z którą mogą się oni identyfikować – bądź skrywanej w posiadłości tajemnicy, albo też siły natury, przyjaźni i miłości, ukazanej na stronach książki. Z pewnością nasze pociechy znajdą w „Tajemniczym ogrodzie” swoje ulubione wątki, jeśli tylko zachęcimy je do przeczytania tej pozycji. Odpowiednim pomysłem na wspólny filmowy wieczór, jest także film o tym samym tytule, wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland.