Soki z marchewki, jabłek czy pomarańczy, u większości osób wywołują skojarzenia ze zdrową dietą. Istotnie, spożywanie soków to doskonały sposób na dostarczenie do organizmu, wielu niezbędnych witamin i składników mineralnych. Soki mogą zatem wzmocnić odporność i zdrowie twojego dziecka. Na rynku istnieje naprawdę wiele rodzajów soków. Każdy z producentów zapewnia, iż jego sok jest zdrowy, bezpieczny i bogaty w niezbędne składniki odżywcze. Niestety, w praktyce bywa z goła inaczej. Okazuje się bowiem, iż nie każdy napój owocowo-warzywny jest wartościowy i odpowiedni dla twojej pociechy. Jak zatem wybrać sok, który przyniesie najwięcej korzyści dla zdrowia twojego malucha?

Wybieraj tylko stuprocentowe soki

Serwuj dziecku tylko prawdziwe soki

Źródło: www.flpp.blog.pl

Niestety, nie każdy sok dostępny w sprzedaży jest prawdziwym sokiem. Dlatego jako matka, powinnaś zwracać baczną uwagę na informacje, zawarte na etykiecie napoju, jaki zamierzasz kupić. Jeśli na butelce lub na kartonie zauważysz nazwę „nektar” lub „napój”, możesz być pewna, iż produkt ten powstał jedynie na bazie soku owocowego lub warzywnego. Takie napoje zawierają także wodę, cukier, glukozę lub fruktozę, a także inne słodkie dodatki. Tego typu produkty są znacznie mniej wartościowe od soków, a co więcej mogą być nawet szkodliwe. Dlatego chcąc wybrać idealny napój dla swojego malucha, wybieraj towary opisane jako 100% soki. Prawdziwe stuprocentowe soki są produkowane z koncentratu lub z wyciśniętych owoców. Wartościowym napojem dla twojej pociechy, będą soki pasteryzowane, bez dodatku sztucznych barwników, substancji konserwujących oraz zapachowych. Ważne jest również to, abyś wybierała soki powstałe z owoców, pochodzących z upraw poddawanych kontrolom.

Wybieraj soki dostosowane do wieku maleństwa

Źródło: www.babyonline.pl

Wybierz sok dostosowany do wieku dziecka

Jeśli decydujesz się na zakup soku dla swojego malucha, zwróć uwagę na informację dotyczącą wymaganego wieku dziecka, dla którego dany napój jest przeznaczony. Producent ma obowiązek zamieścić taką informację na etykiecie soku. Dzięki temu, kupujący mogą bez problemu zapoznać się z minimalnym wiekiem, od którego mały konsument może spożywać dany produkt. Pamiętaj, by nie bagatelizować tych informacji, szczególnie wtedy, gdy jesteś mamą niemowlęcia. Brzuszek twojego maluszka dopiero „uczy się” przyswajania składników pokarmowych, dlatego chcąc uniknąć przykrych konsekwencji, związanych z niestosowaniem się do wiekowych wymogów, podawaj mu soki przeznaczone dla jego grupy wiekowej. Najbardziej odpowiednim napojem dla najmłodszych niemowląt jest sok z marchewki, jabłek, malin, bananów i dzikiej róży. Soki przeznaczone dla tak małych dzieci możemy z łatwością znaleźć w ofercie rynkowej. Jeśli twój maluch skończy natomiast dziesiąty miesiąc życia, możesz podać mu sok z truskawek lub cytrusów. Z kolei dzieci w wieku dwóch i trzech lat, największą korzyść odniosą z soków typu junior. Warto również wiedzieć, że w pierwszym roku życia, dzidziuś potrzebuje jedynie 150 mililitrów soku dziennie. Poza tym, dzieci do 6 miesiąca życia – karmione tylko piersią, nie potrzebują soków i innych napojów w swojej diecie.