Atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest niezwykle dokuczliwym schorzeniem. Jest tak, ponieważ AZS powoduje u najmłodszych uczucie sporego dyskomfortu. Dziecko chore na atopowe zapalenie skóry, z powodu uporczywego świądu, może się budzić nawet kilkanaście razy w ciągu nocy i być podatne na wiele innych rodzajów alergii. Z kolei rodzice maluchów dotkniętych atopowym zapaleniem skóry, muszą wkładać wiele wysiłku, by ograniczyć przykre objawy u swoich pociech. Jeśli twoje niemowlę zmaga się z atopowym zapaleniem skóry, dowiedz się jak pielęgnować jego skórę, by możliwie zminimalizować u niego odczucie dyskomfortu.

Emolienty to podstawa

Skórę dziecka natłuszczaj emolientem

Źródło: www.m.canpolbabies.pl

AZS u niemowląt sprawia, że skóra najmłodszych jest pozbawiona naturalnej bariery ochronnej. Dlatego też przy pielęgnacji skóry dziecka z atopowym zapaleniem skóry, nie wystarczy zwykły balsam. Skórę malca należy natłuszczać emolientem, czyli preparatem mającym za zadanie pomóc skórze wytworzyć film lipidowy, który zabezpieczy ją przed nadmierną utratą wody i wzmocni jej  barierę lipidową. W aptekach można znaleźć szeroki wachlarz emolientów. Występują one w rozmaitych postaciach, jako: kremy, maści i środki do kąpieli. Wszystkie te preparaty dostępne są bez recepty. Skutek działania emolientów utrzymuje się jednak tylko przez 4 godziny, dlatego też skóra chorego niemowlaka powinna być natłuszczana nim kilka razy dziennie, najpóźniej 3 minuty od zakończenia kąpieli.

Kąpiel i ubranka dla dziecka z AZS

Kąpiel powinna trwać do 15 minut

Źródło: www.dziecko.siostraania.pl

Niemowlę – dotknięte atopowym zapaleniem skóry – powinno kąpać się raz dziennie, w ciepłej wodzie z dodatkiem emolientu. Czas takiej kąpieli nie powinien przekraczać 15 minut. Po wykąpaniu maluszka, jego ciało należy delikatnie osuszyć, przykładając do niego ręcznik. Następnie trzeba natłuścić je środkiem z emolientem. Aby zadbać o dobro niemowlaka z AZS, powinno się krótko obcinać jego paznokcie i starannie dobierać nakładane na niego ubrania. Odzież taka musi być przewiewna (najlepiej z bawełny) oraz być w jasnym kolorze (wysokie stężenie barwników może uczulać bobasa). Co więcej, ubrania dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry powinny być prane w hipoalergicznym środku bez detergentów. Przykładem takich specyfików, mogą być produkty firmy Lovela, czyli delikatne środki myjące i piorące dla dzieci oraz dorosłych, posiadających bardzo delikatny naskórek. Wracając do kwestii odzieży dla maluchów z AZS, należy również pamiętać, by po praniu dokładnie je wypłukać i wyprasować.