Kiedy debiutujesz, jako mama wiele spraw związanych z rozwojem Twojego maleństwa to dla Ciebie spora niewiadoma. Masz jednak do dyspozycji sporą gamę pomocy. Jedną z nich stanowią tzw. siatki centylowe. Co to takiego i jak się nimi posługiwać?

Siatki centylowe czyli ?

Siatki centylowe tworzone są indywidualnie dla chłopców i dziewczynek, a także pod względem wieku dziecka, wad wrodzonych czy chorób.

Pod tym pojęciem kryją się zwykłe wykresy. Ich celem jest pomoc w odpowiedzi na pytanie, czy nasza pociecha rozwija się prawidłowo. Inaczej mówiąc siatki centylowe to ujęte w liczby i przedstawione na wykresach najważniejsze dane dotyczące wagi, wzrostu oraz obwodów dzieci w różnym wieku. Pogrupowano je według płci i wieku. Oznacza to, że osobne są siatki centylowe dla chłopców, a osobne dla dziewczynek. Swoje odrębne siatki mają też niemowlęta, małe dzieci oraz dzieci od roku do ukończenia 18 roku życia. Warto też nadmienić, że istnieją też siatki centylowe dla dzieci chorych lub z wadami genetycznymi. Osobne są też siatki dla poszczególnych obszarów geograficznych. Należy o tym pamiętać, gdy chcemy dokonać pomiarów swojego malucha.

Po co to wszystko?

Dane z siatek centylowych pomagają ocenić w szybki sposób, czy nasza pociecha rozwija się tak samo, jak jej rówieśnicy.

Siatki centylowe dają szybki wgląd w to, czy z maluchem jest wszystko w porządku. Głównie sięgają po nie świeżo upieczeni rodzice, dzięki czemu mogą szybciej wyłapać pewne nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Służą one także, jako narzędzia pomocnicze dla lekarzy pediatrów, którzy mogą łatwiej wyjaśnić – niekiedy mocno zaniepokojonym – mamom, to czy i jak rozwija się ich pociecha. Jakich informacji dostarczają siatki centylowe? Po pierwsze informują, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Jeśli zauważone zostaną jakieś nieprawidłowości szybciej można wtedy reagować, by się ich pozbyć. Siatki centylowe pomagają też w ocenie czy tempo przybierania na wadze i zmiany innych ważnych parametrów jest właściwe.