Grymaszenie malucha przy stole oraz nieudane próby zachęcenia pociechy do spożycia nowych i wartościowych posiłków, to coś co znane jest wszystkim mamom niejadków. Jeśli również ty należysz do grupy mam dzieci, o sceptycznym podejściu do jedzenia, poznaj prawdopodobne przyczyny i przykłady sposobów na niejadka.

Możliwe przyczyny

Istnieje wiele przyczyn braku apetytu u dzieci

Źródło: www.zwierciadlo.pl

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, iż właściwa dieta dla dzieci – podobnie jak dla dorosłych – powinna być zróżnicowana i bogata w liczne składniki pokarmowe. Niestety, niektóre maluchy nie są skore do spożywania wielu posiłków, co utrudnia mamom dbanie o ich właściwe odżywienie. Co może być przyczyną braku apetytu u takich dzieci? Powinnaś zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko, które osiągnęło wiek dwóch lat, zaczyna przechodzić pierwszy okres buntu, przejawiający się wzmożonym nieposłuszeństwem. Takie przekorne zachowanie i nadużywanie słowa „nie”, to naturalny etap rozwoju dziecka, który służy mu do poznania granic swojej wolności. Bunt ten może dotyczyć również kwestii jedzenia i proponowanych dziecku posiłków. Inną przyczyną grymasów niejadka, może być przekarmianie dziecka i podawanie mu zbyt dużych porcji jedzenia na raz oraz błędy żywieniowe popełniane we wcześniejszych etapach rozwoju malucha. Jeśli od początku – komponowana przez ciebie – dieta dla dziecka nie była wzbogacana o nowe produkty, to ich późniejsze wprowadzenie do jadłospisu, może być jeszcze trudniejsze. Zachowanie niejadka może być również spowodowane problemami zdrowotnymi, takimi jak: alergia pokarmowa, refluks żołądkowy, zaparcia czy nadwrażliwość dotykowa. Jeśli samopoczucie twojego niejadka bardzo cię niepokoi, zwróć się z prośbą o poradę do lekarza pediatry.

Sposoby na niejadka

Posiłki przygotowywane dla niejadka powinny być estetyczne i kolorowe

Źródło: www.mamazone.pl

Do skutecznych sposobów, które możesz zastosować w przypadku niejadka, zaliczają się następujące rozwiązania:

  • Podawaj dziecku małe porcje jedzenia, nie większe niż jego zaciśnięta pięść;
  • Nowe pokarmy wprowadzaj wyłącznie wtedy, gdy twój malec jest naprawdę głodny. Nie zmuszaj go do zjedzenia jednej potrawy, dając mu możliwość wyboru;
  • Dbaj o przyjazną atmosferę podczas posiłku, często wprowadzając do niego elementy zabawy i nie zmuszając dziecka do jedzenia na siłę;
  • Jedzcie posiłki o stałej porze. Powinny być one małe, ale częste;
  • Wykorzystuj przepisy adresowane dla niejadków. Niektóre z nich znajdziesz tutaj;
  • Pozostawiaj pociechę z dziećmi nie mającymi problemów z apetytem, w ich towarzystwie maluch chętniej będzie jadł;
  • Posiłki – podawane przez ciebie dziecku – powinny wyglądać estetycznie, kolorowo i oryginalnie, by zachęcały niejadka do ich spożycia.