Dzisiejszy wpis poświęcony zostanie powieści, która łączy w sobie dwa plany czasowe i pozwala swoim czytelnikom odbyć literacką podróż do majestatycznego zamku na południu Francji, jak i do ponurej posiadłości w angielskim hrabstwie Yorkshire. Książka Lucindy Riley „Tajemnice zamku” – bo o niej właśnie mowa – odkrywa sekrety, które skrywa w sobie zarówno przeszłość, jak i teraźniejszość, a do których klucze znajdują się w dwóch, oddalonych od siebie domostwach.

Kilka  słów o autorce

Lucinda Riley

Źródło: www.vg.no

Autorką powieści „Tajemnice zamku” jest Lucinda Riley, która ukazała światu swój talent literacki w wieku 24 lat. Wówczas wydała książkę „Lovers and Players”, która oparta była o jej aktorskie doświadczenia. Z czasem pisarka napisała siedem kolejnych powieści, w których ukrywała się pod pseudonimem Lucinda Edmonds. Zostały one przetłumaczone na czternaście języków. Po opublikowaniu wspomnianych pozycji, Lucinda postanowiła zrobić sobie przerwę od pisania, by w pełni poświęcić się wychowywaniu czwórki swoich pociech. W roku 2010 Riley powróciła z książką „Dom Orchidei”, która zajęła pierwsze miejsce w Norwegii, Danii i Niemczech oraz znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa. Autorka do dnia dzisiejszego – na całym świecie – sprzedała ponad półtora miliona egzemplarzy swoich książek i obecnie mieszka z rodziną w Norfolk, w Anglii oraz na południu Francji.

„Tajemnice zamku”

Tajemnice zamku

Źródło: www.empik.com

Jak już zostało wspomniane, akcja powieści „Tajemnice zamku” rozgrywa się na dwóch planach czasowych: w teraźniejszości (końcówka lat 90) oraz podczas II wojny światowej. Bohaterką teraźniejszości jest Emilie, która dotychczas starała się żyć w zupełnie inny sposób, niż jej arystokratyczni przodkowie. Od lat trawiona wieloma kompleksami, zamieszkuje w skromnym, paryskim mieszkaniu – oddalonym od jej rodzinnego majątku – i jest weterynarzem. Wszystko ulega zmianie, wraz ze śmiercią matki Emilie, po której staje się ona jedyną spadkobierczynią zamku, należącego do jej rodziny od 200 lat. Choć początkowo Emilie czuje się przytłoczona odpowiedzialnością, która na nią spadła, wspomnienie czasów dzieciństwa, biblioteki wypełnionej zbiorami książek jej ojca, nie pozwala Emilie sprzedać tej nieruchomości. Wkrótce życie bohaterki znacząco się zmienia, a ona sama poznaje losy pięknej Sophie – autorki notatnika wypełnionego wierszami – której tragiczna historia na zawsze zmieniła losy jej rodziny. Bohaterką drugiego planu czasowego (początków lat 40) jest Constance – młoda agentka brytyjskiego wywiadu, która po pdotarciu na niebezpieczną misję do Francji, zostaje odcięta od łączników. Przypadkowo trafia ona do domu francuskich arystokratów, który okazuje się siedliskiem wielu intryg i niebezpieczeństw. Constance staje również przed trudnymi wyborami, których konsekwencje wywrą wpływ na losy kolejnych pokoleń i tym samym, zazębią się z przyszłą historią Emilie.