Współczesny sposób życia może generować wiele groźnych dla ciebie chorób. Niemało z nich może dotyczyć bardzo ważnego narządu w twoim organizmie, jakim jest wątroba. Niemniej, zgodnie ze znaną zasadą, iż „lepiej zapobiegać niż leczyć”, poznaj skuteczne porady, które pomogą ochronić zdrowie twojej wątroby lub też przyczynić się do cofnięcia zmian chorobowych, które już w niej zaszły.

Tego się wystrzegaj!

Unikaj alkoholu

Źródło: www.facet.onet.pl

Pierwszą zasadą – której wprowadzenie w życie może sprawić, iż twoja wątroba okaże ci wdzięczność – jest unikanie alkoholu. Nadużywanie napojów wysokoprocentowych oraz ich częste picie może bowiem prowadzić do marskości wątroby. Zatem w kwestii picia alkoholu, zarówno ty jak i twoi najbliżsi, powinniście zawsze stawiać na zdrowy rozsądek. Co więcej, również nadużywanie leków nie przyniesie korzyści dla twojej wątroby. Dlatego też zawsze staraj się konsultować ich przyjmowanie z lekarzem lub farmaceutą. Twoja wątroba będzie we właściwej kondycji także wtedy, gdy zminimalizujesz spożycie produktów wysoko przetworzonych oraz będziesz unikała soli i cukru w swoim jadłospisie.

Co może pomóc twojej wątrobie?

Regularna i dostosowana do twoich możliwości aktywność fizyczna przyniesie korzyść twojej wątrobie

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Korzystne dla twojej wątroby będzie wprowadzenie odpowiedniej diety, polegającej na jedzeniu pięciu małych posiłków dziennie, dodawaniu warzyw do każdego dania, trzykrotnym spożywaniu porcji owoców w ciągu dnia oraz ograniczeniu smażenia posiłków, na korzyść ich gotowania i duszenia. Zadbaj również o to, by twój jadłospis był bardzo różnorodny i zapewnił twojemu organizmowi wszelkie niezbędne składniki pokarmowe. Kolejną istotną zasadą – w kwestii właściwej kondycji wątroby – jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz regularna i umiarkowana aktywność fizyczna. Jeśli twoja wątroba wymaga podjęcia bardziej zdecydowanych kroków, po konsultacji ze specjalistą możesz sięgnąć po preparaty farmaceutyczne, które zapewnią twojej wątrobie właściwe wsparcie. Jednym z takich medykamentów jest suplement diety Altra, który zawiera takie składniki jak: fosfolipidy sojowe, chlorella, wyciągi z ziela Brahmi, korzenia ostryżu długiego, liści karczocha i Andrographis paniculata oraz z nasion ostropestu plamistego. Naturalne składniki preparatu Altra, działają ochronnie i leczniczo na stan wątroby i woreczka żółciowego.