To, jakie części ryby kupujemy, zależy przede wszystkim od tego, do czego chcemy je wykorzystać. W sklepach spotykamy najczęściej ryby w takich formach jak: filety, płaty, tuszki i dzwonka. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje części ryb? Jakiej obróbce termicznej możemy je poddać? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w dzisiejszym poście.

Części ryby: filety i płaty

Filet powstaje po usunięciu głowy, płetw, kręgosłupa, wnętrzności i błony jamy ciała, a często także ości oraz żeber. Spotyka się też filety pozbawione skóry i płatów brzusznych. Oznacza to, że filet to praktycznie czyste mięso ryby. Co ciekawe, płat jest podobny do filetu, różni się jednak tym, że pozostawione są w nim ości. Płat nadaje się do bezpośredniego przyrządzania – smażenia, pieczenia, gotowania na parze oraz grillowania.

Filet bez skóry

Filet bez skóry (Źródło: sklep-rybny.pl)

Płat

Płat (Źródło: polskikoszyk.pl)

Części ryby: tuszka i dzwonko

Tuszka to ryba pozbawiona głowy, płetw piersiowych, pasa barkowego, wnętrzności oraz łusek. Nadaje się ona do dalszej obróbki, bez konieczności patroszenia lub oczyszczania z łusek. Kolejną formą ryby, którą możemy znaleźć w sklepie rybnym, jest dzwonko. Czym ono jest? Dzwonko to część tuszy rybnej o długości zazwyczaj równej szerokości ryby. Innymi słowy, jest to kawałek kręgosłupa ryby pokrojonej poprzecznie. W tej formie sprzedawane są przede wszystkim ryby o stosunkowo dużym przekroju, jak na przykład łosoś.

Tuszka

Tuszka (Źródło: lokalnyrolnik.pl)

 

Dzwonka

Dzwonka (Źródło: party.pl)

Rybę możemy zakupić w różnych postaciach. Wyróżnia się zwykle takie części ryb, jak: filet, płat, tuszka i dzwonko.