Kiedy nadchodzą chłodne dni, z pewnością nabieramy ochoty na zarzucenie na siebie ciepłego, wełnianego swetra. Niestety, w ostatnim czasie coraz trudniej o znalezienie w sklepach – odwiedzanych przez większość z nas – prawdziwej, wełnianej odzieży lub choćby takiej, z dużą zawartością tego włókna. Znacznie częściej na sklepowych półkach wiodą prym ubrania z akrylu. Właściwości tego drugiego materiału, dalece jednak odbiegają od zalet, które może nam zaoferować prawdziwa wełna. Jakie są to zalety? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, dowiedzmy się czegoś więcej o tym wyjątkowym surowcu, wykorzystywanym od lat w przemyśle odzieżowym.

Charakterystyka wełny

Słowo "wełna" napisane na metce, oznacza wełnę pochodzenia owczego

Źródło: www.bornholm.modos.pl

Wełna to naturalne włókno pochodzenia zwierzęcego, które uzyskuje się z sierści owiec, lam, wielbłądów, kóz, królików i innych zwierząt. Jednak w ogólnym rozumieniu, słowo „wełna” – napisane na metce bez dodatkowej informacji – oznacza wełnę owczą. Ten rodzaj wełny pojawia się w składzie odzieży, najczęściej przez nas kupowanej. Wełniane włókna posiadają wyjątkowe cechy, takie jak: karbikowatość, łuskowatość i zawartość lanoliny, które to zapewniają przydatność wełny do wytwarzania z niej wysokiej jakości wyrobów włókienniczych. Dlaczego wełna jest  surowcem, tak pożądanym przez producentów odzieży? Ponieważ włókno to sprawia, iż ubrania z niego wytworzone, są bardzo ciepłe (wełna doskonale izoluje ciepło, w jej strukturze z łatwością zatrzymuje się powietrze), nawet wtedy, gdy same w sobie są cienkie. Co więcej, wełna jest najbardziej higroskopijnym włóknem, dzięki czemu doskonale separuje wilgoć od ludzkiego ciała. Wełna również się nie gniecie, jest odporna na wysoką temperaturę (wykorzystuje się ją nawet do gaszenia ognia), trudno się moczy, wolno się brudzi i jest bardzo miękka. Niemniej, nawet ten materiał posiada pewne wady. Otóż, wełna bardzo łatwo się rozciąga, zbija i mechaci, przez co wymaga od posiadacza wełnianej odzieży, jej starannej pielęgnacji. Poza tym, włókno to nie sprzyja alergikom.

Metka ma znaczenie

Znak woolmark, będący gwarantem czystości wełny

Źródło: www.logok.org

Chcąc zakupić ubranie z prawdziwej, owczej wełny, powinnyśmy zwracać uwagę na składy ubrań. Dlatego też nabierzmy nawyku czytania metek. Musimy się też liczyć z tym, iż wełniana odzież będzie znacznie droższa od jej akrylowych zamienników. Jeśli w danym wyrobie odzieżowym, zawartość domieszek innych włókien – niż wełna – nie przekroczy 20%, możemy się spodziewać, iż będziemy z niego w pełni zadowolone. Użycie dodatkowych składników przy produkcji swetra, może sprawić, że nie będzie on aż tak gryzący i podatny na rozciąganie, jak sweter ze 100% wełny. Niemniej, w przypadku takich dodatków jak: szaliki, czapki i rękawiczki, warto wybrać produkty z czystej wełny, aby nie straciły one części swoich właściwości higroskopijnych i izolacyjnych. Wyroby stworzone z czystej wełny są oznaczane znakiem gwarancyjnym woolmark.