Fioletowa mgiełka kojarzy się z wczesnojesiennym leśnym wrzosowiskiem. Jak się okazuje – wrzosy i wrzośce – możemy też mieć na własnym balkonie lub w ogródku. W doniczkach, w mieszkaniu nie przetrwają bowiem zbyt długo. Jakie wymagania mają te rośliny, jak je sadzić i w jaki sposób o nie dbać? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy wpis.

Wrzosy – wymagania gruntowe

Wbrew pozorom te delikatnie wyglądające roślinki nie wymagają zbyt wielu zabiegów. Są wytrzymałe na suszę i mróz, a poza tym kwitną obficie i długo – większość odmian od lipca do października, ale niektóre nawet do pierwszych mrozów. W ten sposób wypełniają jesienią ogrodową przestrzeń kolorami. Wrzosy najlepiej jest sadzić we wrześniu. Rośliny te dobrze się czują na osłoniętych od wiatru, słonecznych i suchych stanowiskach. W zacienionych miejscach wrzosy mogą się bowiem słabo rozgałęziać i słabo kwitnąć. Jakiego rodzaju gleby wymagają te rośliny? Potrzebują przepuszczalnego, lekkiego podłoża o kwaśnym odczynie. Co ciekawe, wrzosy rosną nawet na bardzo ubogiej ziemi, ponieważ gleba żyzna jest dla nich zbyt bogata i ciężka. Jeśli w naszym ogrodzie dysponujemy takim rodzajem gleby, wówczas trzeba dla wrzosów przygotować specjalne podłoże „light”. Jak to zrobić? Dodajmy do ziemi sporą ilość torfu lub dodatkowo robiąc drenaż, wsypmy 10-centymetrową warstwę żwiru pod mieszankę torfu i ziemi.

Wrzosy wymagają lekkiej, kwaśnej gleby

Wrzosy wymagają lekkiej, kwaśnej gleby (Źródło: claudia.pl)

Sadzenie i pielęgnacja

Wrzosy świetnie wyglądają na skalniakach, obrzeżach rabat i dróżek. Można je również sadzić w pojemnikach na balkonach i tarasach. O czym należy pamiętać sadząc te roślinki? Młode rośliny sadzi się stosunkowo głęboko, tak by najniższe pędy dotykały ziemi. Najciekawiej wyglądają w skupiskach, ale trzeba pamiętać, by nie sadzić ich zbyt gęsto – najlepiej w odstępach 20 do 30 centymetrów, ponieważ i tak jeszcze się rozrosną. A jak je pielęgnować? Rośliny te źle znoszą zalanie wodą, niekiedy wystarczy kilkanaście godzin, by cała roślinka obumarła. A co z nawożeniem? Krzewinki nawozi się najwyżej raz w roku, wiosną, za pomocą nawozów organicznych i mineralnych dla kwasolubnych roślin. Wczesną wiosną warto je również przyciąć – zabieg ten powoduje lepsze rozkrzewianie, zagęszczenie i obfitsze kwitnienie. Młode pędy tniemy sekatorem, starsze nożycami do cięcia, tuż poniżej przekwitłych kwiatów. Nie tniemy natomiast zdrewniałych części, bo nie wypuszczą nowych pędów.

Wrzosowisko

Wrzosowisko (Źródło: fajnyogrod.pl)

Wrzosy to rośliny, które najlepiej czują się, gdy rosną w lekkim i kwaśnym podłożu. Nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a spełnienie ich podstawowych oczekiwań, przyniesie rezultaty w postaci dorodnego kwitnienia.