Shabby chic to styl, który w ostatnich latach coraz częściej pojawia się w naszych domach. Z pewnością, przypada on do gustu głównie tym z nas, które cenią sobie jasne, romantyczne i przytulne wnętrza, czerpiące ze spuścizny minionych epok. Co oznacza określenie shabby chic i jakie elementy powinny się znaleźć w mieszkaniu urządzonym w tym stylu? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy post.
Schabby, czyli zniszczony
W latach 80 ubiegłego wieku, angielska projektantka Rachel Ashwell postanowiła zacząć odnawiać stare, nieco podniszczone przedmioty, którym nadawała nowe życie, w myśl zasady: „to, co dla jednego jest śmieciem, może być skarbem dla kogoś innego”. W ten sposób Ashwell – bardziej lub mniej świadomie – zapoczątkowała nowy styl w dekorowaniu wnętrz, który zafascynował szerokie grono kobiet na całym świecie, zarażając je miłością do staroci. Projektantka czerpała swoje inspiracje głównie z rodzimej tradycji, nawiązując do stylistyki starych, angielskich posiadłości wiejskich. Z czasem jednak, w ramach stylu shabby shic zaczęły pojawiać się wpływy typowo francuskie, a przede wszystkim prowansalskie.
Shabby chic we wszystkich odcieniach bieli
We wnętrzach urządzonych w stylu shabby shic dominuje biel, jednak obok niej pojawiają się także rozbielone pastele: błękit, róż i groszkowa zieleń. Barwy te stosowane są jednak wyłącznie w formie subtelnego dodatku, na tkaninach lub innych dekoracjach. Jasne kolory sprawiają, że wnętrza w tej stylistyce – chociaż wypełnione są dużą ilością starych mebli, komód, stolików, koronek, skrzyń, zegarów i porcelanowych naczyń – nie są przytłaczające oraz ciężkie. Ujednolicona, jasna barwa wszystkich przedmiotów w jednej przestrzeni, sprawia, że tworzą one spójną całość, mimo pozornej sprzeczności stylistycznej.
Styl shabby chic – za sprawą pomysłu angielskiej projektantki Rachel Ashwell – podbił serca tysięcy kobiet na całym świecie i zaraził je miłością do staroci. Jeśli my również marzymy o przytulnym i romantycznym mieszkaniu, urządzonym w stylu shabby chic, wypełńmy je gustownymi meblami i dodatkami, nadgryzionymi zębem czasu. Pamiętajmy jednak, by przedmioty i ściany w naszym domu były ujednolicone pod względem kolorystycznym – z dominującą bielą i subtelnymi akcentami pasteli.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.