Kaszel u niemowląt może przybierać różne formy, ale za każdym razem wzbudza niepokój u rodziców. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Niemowlęta są niezwykle delikatne, ich organizmy dopiero się kształtują, dlatego też leczenie u nich nawet najdrobniejszych objawów choroby, zawsze stanowi spore wyzwanie. Jak zatem postępować w przypadku kaszlu u takich maluszków?

Rodzaje kaszlu u niemowląt

Rodzaje kaszlu

Źródło: www.mjakmama24.pl

Kaszel u niemowląt może być: suchy, mokry, szczekający i napadowy. Czym różnią się od siebie te rodzaje kaszlu i na jakiej podstawie można je zdiagnozować? Kaszel suchy  – podobnie jak kaszel mokry – może być objawem przeziębienia. Kiedy jest on spowodowany infekcją, u maluszka występuje także podrażnienie gardła, katar lub zatkany nos i niewielka gorączka (szczególnie w nocy). Ten rodzaj kaszlu może powstać także w wyniku alergii. Kaszel, który towarzyszy astmie, zazwyczaj pojawia się w nocy i współwystępuje z gorączką oraz świszczącym oddechem. W niektórych przypadkach, mogą pojawić się także problemy z oddychaniem. Astmę jako przyczynę kaszlu, powinni brać pod uwagę szczególnie rodzice dzieci, których historia rodzinna była już naznaczona tą chorobą. Z kolei kaszel mokry rozpoznaje się po tym, że wiąże się on z odkrztuszaniem przez maluszka wydzieliny z dróg oddechowych. Proces ten zazwyczaj jest oznaką zwykłej infekcji bakteryjnej. Innym typem kaszlu jest kaszel szczekający, który potrafi być naprawdę groźny. Kaszel ten towarzyszy bowiem krupowi wirusowemu, inaczej podgłośniowemu zapaleniu krtani. Kaszel szczekający jest bardzo charakterystyczny. Niemowlę podczas oddychania zazwyczaj wydaje świst, odczuwa duszności, niepokój, a także ma trudności z oddychaniem. Wymienione symptomy pojawiają się najczęściej w nocy. Ostatnim rodzajem niemowlęcego kaszlu jest kaszel napadowy. To również niebezpieczna odmiana kaszlu. Jest ona bardzo wyczerpująca i potrafi trwać nawet kilka miesięcy. Atak kaszlu napadowego wiąże się z mocnym zaczerwienieniem twarzy bobasa i trudnościami z zaczerpnięciem przez niego powietrza. Po ataku takiego kaszlu, maluch zazwyczaj wymiotuje.

Kaszel u niemowląt – leczenie

inhalacja

Źródło: www.bakusiowo.pl

Kaszel u niemowląt, które nie ukończyły jeszcze czwartego miesiąca życia, zawsze należy leczyć w porozumieniu z lekarzem pediatrą. Konieczność konsultacji lekarskiej, wymusza także pojawienie się u maluszka kaszlu szczekającego, napadowego oraz problemów ze swobodnym oddychaniem dziecka. Jeśli natomiast dzidziuś zmaga się z łagodną formą kaszlu, towarzyszącemu zwykłemu przeziębieniu i nie istnieją ku temu żadne medyczne przeciwwskazania, oprócz środków zaleconych przez pediatrę, można zastosować sprawdzone, domowe sposoby na leczenie kaszlu niemowlęcego. Jedną z takich metod są inhalacje u niemowląt, które służą nawilżeniu ich dróg oddechowych lub stanowią doskonały sposób aplikowania preparatów, przepisanych przez specjalistę. U niemowląt zmagających się z kaszlem mokrym, sprawdzi się także oklepywanie plecków za pomocą opuszków palców opiekunów. Zaleca się, by czynność tą wykonywać po upływie 15 minut od momentu podania dziecku leków.