Już od wielu lat projektanci mody cieszą się uznaniem, uważani są za artystów, a ich profesja zaliczana jest do grona najbardziej dochodowych zawodów świata. Ale czy zawsze tak było? Jak wyglądały początki tej profesji? W dzisiejszym wpisie poznamy historię projektantów, domów mody i ich pokazów.

Od tego wszystko się zaczęło…

Szycie strojów u krawca

Źródło: www.lisak.net.pl

Początkowo krawcy nie ingerowali w ogólny zamysł szytych przez siebie strojów, tylko tworzyli ubrania na specjalne zamówienie klientek, na bieżąco dostosowując swoją pracę do ich gustów i gabarytów. Dopiero w połowie XIX wieku, Anglik Charles Frederick Worth, uznawany dziś za ojca haute couture, otworzył pierwszy w historii dom mody, w którym zatrudniano modelki, organizowano pokazy mody i tworzono gotowe kolekcje ubrań, które zmieniały się co sezon. W swoim domu mody, Worth tworzył ekskluzywne stroje, przeznaczone wyłącznie dla elitarnego i zamożnego grona klientek. Sprawił on, że twórca odzieży przestał być postrzegany jako zwykły rzemieślnik. Od tego momentu, stał się on raczej kimś w rodzaju wizjonera, artysty, a także prekursora trendów.

Projektanci i pokazy mody w XX wieku

Pokazy i projektanci mody w XX wieku

Źródło: www.pudelek.pl

Do końca XIX i na początku XX wieku, projektanci ubrań organizowali swoje pokazy wyłącznie w Europie. To właśnie tutaj, w pierwszej połowie ubiegłego wieku, kreatorzy mody – za sprawą swoich projektów – wyswobodzili kobiety z gorsetów i ukształtowali zupełnie nowe oblicze kobiecej garderoby. Do grona tychże rewolucjonistów, śmiało można zaliczyć dom mody Balanciaga oraz Coco Chanel, która zaczynała swoją karierę od zera, wkładając wiele wysiłku w przeforsowanie swoich wizji. Nie miała ona wówczas pełnej świadomości tego, jak prestiżowym domem mody okaże się w przyszłości jej mały, paryski sklep. Dopiero w połowie XX wieku, projektanci mody zaczęli organizować swoje pokazy również w Ameryce. Były one oczywiście w dużym stopniu inspirowane francuskimi paradami mody. Jak przedstawiała się historia pokazów w kolejnych latach? Wszystkie liczące się na rynku domy towarowe w Europie i Ameryce, zaczęły organizować własne pokazy mody. W latach 70 ubiegłego wieku, odbywały się one jednak tylko sporadycznie i urządzano je w specyficznych miejscach, np. starych loftach. Z czasem popularność profesji, związanych z tworzeniem mody oraz samych pokazów, coraz bardziej rosła, na co niebagatelny wpływ miał rozwój fotografii, kina, pojawienie się telewizji, a z czasem także Internetu.