Wiele z nas z utęsknieniem czeka na ciepłe dni i budzącą się do życia naturę. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że okres przejściowy – którym jest wiosna – niesie ze sobą także wiele zagrożeń dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlaczego tak się dzieje? Podczas zimy spędzamy więcej czasu w domu, brakuje nam słońca, a nasza dieta jest uboższa w witaminy i minerały. Gdy nadchodzi wiosna, naszemu organizmowi trudno jest się przestawić. Zmienna pogoda i skoki ciśnienia nie ułatwiają sytuacji. To prowadzi z kolei do kłopotów z naszym samopoczuciem. Jakie zatem wiosenne dolegliwości mogą nam się przytrafić o tej porze roku?

Groźna grypa
Wczesna wiosna to okres grypowy

Wczesna wiosna to okres grypowy (Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

Na początek wiosny przypada szczyt zachorowań na grypę. Choć choroba ta często identyfikowana jest ze zwykłym przeziębieniem, jej przebieg jest znacznie intensywniejszy. Wiele z nas w obawie przed utratą pracy, walcząc z infekcją, nie bierze zwolnienia chorobowego. Jest to wielki błąd, który naraża innych na kontakt z wirusami, a nas na groźne powikłania, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Chorując na wiosenną grypę warto zatem zostać w domu, wygrzać się w łóżku oraz skonsultować z lekarzem, który pomoże nam dobrać odpowiedni sposób leczenia. Zamiast jednak leczyć infekcję, dużo lepiej jest jej zawczasu zapobiec. Jedynym i skutecznym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na grypę, jest coroczne szczepienie się. Tymczasem w Polsce liczba osób szczepiących się przeciwko grypie, utrzymuje się na bardzo niskim poziomie.

Wiosenne przesilenie
Wiosną warto zwolnic tempo życia i zadbać o siebie

Wiosną warto zwolnic tempo życia i zadbać o siebie (Źródło: polki.pl)

Są tacy, którzy twierdzą, że objawy przesilenia wiosennego to świetna wymówka, by w porze przejściowej zwolnić tempo życia. Jednak przesilenie wiosenne istnieje naprawdę, a co więcej ma nawet medyczną nazwę, która brzmi: syndrom zmęczenia wiosennego. Czym się ono charakteryzuje? Przesilenie wiosenne możemy odczuwać nawet przez kilka tygodni. Do najbardziej charakterystycznych jego objawów należą: senność, osłabienie, częste bóle głowy i mięśni, rozdrażnienie, mniejsza odporność na stresy, osłabienie refleksu i mięśni, nagłe ataki zmęczenia, wypadanie włosów oraz bolesne skurcze mięśni. Jak sobie radzić z tymi symptomami? W przypadku wiosennego przesilenia warto nie przepracowywać się, spać nie mniej niż 8 godzin (od godziny 22.00), spacerować, przejść na dietę lekkostrawną, pić dużo soków owocowych oraz uzupełniać jadłospis preparatami wielowitaminowymi.

Wiosna prócz większej ilości słońca i zieleni, może przynieść niepożądane przez nas dolegliwości, takie jak: grypa i wiosenne przesilenie. Aby zawczasu uniknąć ich niemiłych konsekwencji, w tym okresie warto jest się zaszczepić przeciwko grypie, wzbogacić swoją dietę o produkty pełne witamin i minerałów oraz zwolnić tempo życia i zadbać o siebie.