Mniej więcej miesiąc przed terminem porodu dobrze jest sprawdzić, czy mamy już przygotowane wszystko na przyjęcie dziecka; warto też zrobić zapas żywności i kupić rzeczy, które ułatwią życie po porodzie. Jest to również właściwy moment, by spakować torbę, z którą pojedziemy do szpitala. Co dobrze jest spakować do takiej torby? Z czego powinna składać się podstawowa wyprawka dla niemowlaka i przyszłej mamy? Jak przygotować się na powrót do domu z niemowlakiem? Na te pytania odpowiedzi znajdziemy w niniejszym artykule.

Trzy podstawowe części ekwipunku

Wyprawka do szpitala położniczego powinna składać się z trzech części. Z tego powodu dobrze jest zaopatrzyć się w trzy plastikowe torby, które następnie zostaną włożone do szpitalnej walizki. Umożliwi to sprawne szukanie potrzebnych rzeczy podczas pobytu w szpitalu. W jednej torebce należy schować przedmioty, które będą potrzebne przyszłej mamie w trakcie porodu, w drugiej trzeba umieść elementy, które wykorzysta się podczas pobytu w szpitalu, z kolei w trzecim opakowaniu powinna znaleźć się kompletna wyprawka dla niemowlaka. Niektóre poradnie szpitalne wręczają przyszłym mamom listę potrzebnych rzeczy, z których część można otrzymać w szpitalu. Dobrze jest wobec tego wyjaśnić zawczasu wszelkie wątpliwości. Co jednak należy zrobić, gdy nie zostaniemy szczegółowo poinstruowane w poradni? W jakie rzeczy wyposażyć poszczególne torebki w naszej szpitalnej walizce?

Rzeczy przydatne podczas porodu

W jednej z torebek, służącej do przechowywania rzeczy niezbędnych podczas porodu, powinna znaleźć się między innymi luźna, obszerna koszulka trykotowa lub koszula nocna. Koniecznie należy przygotować też drugą, rozpinaną z przodu, w którą przebierzemy się już po porodzie. Ponadto do walizki warto zapakować ciepłe skarpety, bowiem w końcowej części porodu może nam być zimno. Podczas pobytu w szpitalu pomocne okażą się też takie przybory kosmetyczne jak: dezodorant, myjka, pasta i szczoteczka do zębów, wazelina do ust, jednorazowa maszynka do golenia, mgiełka do spryskiwania twarzy, ciemny ręcznik i mydło. Dobrze jest także zabrać ze sobą małą naturalną gąbkę. Po zwilżeniu posłuży do ssania, gdy wyschną nam usta. Kolejnym użytecznym przedmiotem może okazać się talk, ułatwiający masaż pleców. Wyprawka przyszłej mamy powinna też zawierać: termofor, bawełnianą chusteczkę do ocierania potu, prowiant dla taty, spinki, gumki, opaskę i szczotkę do włosów, książki, czasopisma, telefon komórkowy i ładowarkę oraz aparat fotograficzny.

Po porodzie

W naszej torebce z rzeczami do wykorzystania po porodzie nie powinno zabraknąć szamponu i ręcznika. Poza tym niezbędne okażą się chusteczki higieniczne, suszarka do włosów (przyda się również do osuszania krocza) i duża torba na brudną bieliznę. Przydatne będą też dwie, a nawet trzy koszule nocne i szlafrok. Koszule powinny być z bawełny albo elanobawełny, ponieważ w sali szpitalnej może być gorąco. Muszą być też rozpinane z przodu i posiadać głębokie wycięcie, jeżeli mamy zamiar karmić piersią. Do torby warto zapakować również wygodne pantofle na niskim obcasie. Z pewnością na okres po porodzie niezbędne okażą się też ochraniacze piersi, które po włożeniu do wnętrza stanika wchłoną wyciekające mleko. Konturowane są najlepsze. Co więcej, pomocny będzie też krem do brodawek, który złagodzi podrażnienia oraz dwie paczki samoprzylepnych podpasek. Jedna z paczek powinna posiadać bardzo dużą wchłanialność, która użyteczna okaże się podczas pierwszych dni po porodzie.

Figi jednorazowe

Figi jednorazowe (Źródło: aliexpress.com)

Bielizna dla mamy

W torbie musi znaleźć się też specjalna bielizna dla przyszłej mamy, w tym biustonosze o szerokich ramiączkach, rozpinane z przodu. Dzięki temu dziecko będzie mogło swobodnie tulić się do piersi. Przy karmieniu będziemy mogły odpinać raz jedną, raz drugą miseczkę. Jeżeli nie będziemy karmić piersią, weźmy ze sobą biustonosze ciążowe. Potrzebne będą też figi, około 6 par. Sprawdzą się w tej roli figi bawełniane w ciemnych kolorach lub jeszcze lepiej – jednorazowe. Wybierzmy w tym celu duże rozmiary, ze swobodnym dostępem powietrza.

Wyprawka dla niemowlaka – co kupić?

Jak już zostało wspomniane, ostatnia torebka w walizce do szpitala powinna zawierać wyprawkę dla niemowlaka. Wiele przyszłych mam, chcąc dowiedzieć się, jakie przedmioty przygotować dla maluszka, szuka informacji w Internecie, wpisując w wyszukiwarkę frazy: wyprawka dla niemowlaka lista lub wyprawka dla niemowlaka co kupić. Oczywiście, jeśli poród zacznie się niespodziewanie, wszystkie potrzebne dziecku rzeczy, z pewnością zostaną dostarczone przez szpital lub przez świeżo upieczonego tatę. Jednak, aby poczuć się w pełni komfortowo, dobrze jest zawczasu przygotować listę zakupów, które zabierzemy ze sobą do szpitala. Do takich niezbędników zaliczają się ubranka dla niemowlaka. Co spakować do szpitalnego ekwipunku? Maluszkowi przydadzą się 3 koszulki bawełniane, 2 cienkie bawełniane czapeczki bez wiązań, 1 ciepła czapeczka, 3 kubraczki-pajacyki (rozpinane w kroku), 3 – 4 pary skarpetek, 2 ciepłe bluzy lub sweterki zapinane z przodu, kocyk i ubranko na powrót do domu. Do szpitala warto zabrać też ręczniczek kąpielowy, smoczek oraz szczoteczkę do włosów. Nie należy też zapomnieć o paczce pieluch jednorazowych, 3-4 pieluszkach tetrowych i  flanelowych oraz o rożku do spania.

Rzeczy potrzebne dla maluszka

Rzeczy potrzebne dla maluszka (Źródło: AMUMU)

Wyprawka dla niemowlaka – kosmetyki

Maluszek po porodzie będzie też potrzebował specjalnych kosmetyków. Wśród nich możemy wyróżnić preparaty higieniczne i pielęgnacyjne, takie jak: mydełko (najlepiej emolient) do kąpieli i oliwka dla niemowląt oraz krem nawilżający do suchej skóry i ochronny do smarowania pupy noworodka. Produkty te powinny być delikatne, dedykowane najmłodszym. Pomocny okaże się też 70-procentowy spirytus do przemywania pępka, waciki i jałowe gaziki oraz sól fizjologiczna (do przemywania oczu), a także nawilżane chusteczki pielęgnacyjne.

Powrót do domu

Jeszcze przed porodem warto zostawić przyszłemu tacie ubrania, które przywiezie nam do szpitala, gdy będziemy już wracać do domu. Nie wybierajmy żadnych dopasowanych rzeczy, gdyż nie od razu powrócimy do figury sprzed ciąży. Dziecku też będą potrzebne ubranka, w których wróci do domu. Jeśli dziecko urodzi się zimą lub jesienią należy pamiętać o kombinezonie dla dzieci, ciepłej czapeczce, rękawiczkach i szaliku. Niezbędny okaże się też becik, wózek (śpiworek do wózka zimą, parasolka do wózka latem) i fotelik samochodowy. Gdy malec powróci już do domu, w pokoiku powinno na niego czekać łóżeczko, 3-4 małe prześcieradła i 2 lekkie kocyki do przykrycia. Konieczne okaże się też miejsce do przewijania, wanienka, termometr kąpielowy, proszek do prania odzieży niemowlęcej, nożyczki dla niemowląt, 3-4 śliniaki, smoczek i butelka, 6 body z krótkim i długim rękawkiem, 6 pajacyków i 3 kaftaniki z długimi rękawkami. Młoda mama odniesie również korzyść z elektronicznej niani, laktatora, podgrzewacza do butelek i szczotki do ich mycia.

Przygotowanie rzeczy, które wykorzysta młoda mama podczas porodu i pobytu w szpitalu oraz spakowanie wyprawki dla niemowlaka, to szczególne wyzwanie, które wymaga włożenia wysiłku. Zważywszy jednak na radość towarzyszącą oczekiwaniu na przyjście na świat pociechy, czynności te mogą przynieść przyszłym rodzicom wiele satysfakcji. Nie warto się zanadto tym stresować, bowiem jakichkolwiek błędów w tej materii i tak trudno uniknąć.